Zawód mechanik – czy to ma sens?

Zewsząd usłyszeć można, że współczesne samochody to jednorazówki, które niezawodnie służą swoim użytkownikom najwyżej przez kilka lat gwarancji. A potem, gdy okres ochrony udzielonej przez producenta mija, to nagle okazuje się, że trzeba naprawić całe mnóstwo rzeczy w samochodzie. I właśnie tutaj przydają się mechanicy. Zatem – mechanik pojazdowy to zawód przyszłości?

Problem z mechaniką pojazdową w dużej mierze wynika ze skomplikowania współcześnie produkowanych samochodów. Warto pamiętać o tym, że kilkanaście lat temu praktycznie każde auto można było naprawić samodzielnie. Wystarczyła pewna doza cierpliwości, podstawowe narzędzia oraz jakieś tam umiejętności. Współczesne samochody to już coraz bardziej komputery na kołach niż pojazdy mechaniczne. Nieraz by naprawić pewne elementy konieczna jest raczej wiedza z zakresu obsługi komputerów niż typowe umiejętności mechaniczne

 

Zawód mechanik – kto może zostać?

 

Naprawa samochodów to taka dziedzina, która nie wymaga praktycznie żadnego wykształcenia. Owszem, to raczej wymóg formalny, a raczej jego brak, niż to, co podpowiada praktyka. Pamiętajmy bowiem o tym, że praca mechanika samochodowego w dużej mierze wymaga ciągłego samodoskonalenia się. Poszerzanie wiedzy, uczestnictwo w różnego rodzaju kursach doszkalających czy też ciągłe zwiększanie swoich kompetencji – wszystko to wymaga od przyszłego mechanika dużej determinacji w dążeniu do celu.

 

Krótko mówiąc – dziś praktycznie każdy może zostać mechanikiem. Owszem, przychodząc “z ulicy” raczej nie licz na najlepiej opłacane naprawy, ale jest szansa, że do samego przyuczenia się do zawodu ktoś Cię przyjmie. Jak przeczytacie w kolejnym akapicie, w dzisiejszych czasach każde ręce chętne do pracy są na wagę złota!

 

Czy jest praca dla mechanika?

 

Tak. Aktualna sytuacja na rynku pracy zdecydowanie jest korzystna dla osób, które mają zdolności manualne i chcą się rozwijać w kierunku zostania mechanikami samochodowymi. Wielu właścicieli warsztatów uskarża się na znaczne braki kadrowe. Nie ma na rynku pracowników, którzy oprócz posiadania umiejętności niezbędnych do naprawy samochodów czy też ogumienia, przejawialiby większą chęć do pracy. A jeżeli nawet tacy są, to z reguły żądają wręcz kosmicznych stawek za swoją pracę.

 

Tak tak to nie pomyłka! Znalezienie dziś pracownika jest znacznie trudniejsze niż jeszcze kilka lat temu. O ile dawniej to raczej pracownicy mieli problemy ze znalezieniem dobrego i godnego zaufania pracodawcy, o tyle w tej chwili szala przestawiła się trochę w drugą stronę.


Szczególnie dotyczy to obszarów z dala od dużych miast. Tam od pewnego czasu brakuje młodych ludzi, którzy byliby gotowi podjąć pracę. Ci ambitniejsi zazwyczaj wyjechali – czy to do większych miast czy też zagranicę.W wielu przypadkach ta reszta, która została, woli się imać pracy na czarno lub pobierać zasiłki niż normalnie pracować.


Krótko mówiąc. Jeżeli lubisz tę pracę, chcesz się uczyć oraz pasjonują Cię samochody, przynajmniej do pewnego stopnia, to praca jako mechanik powinna spełnić Twoje oczekiwania. Jedną z zalet są w zasadzie nieograniczone możliwości zarobku – Twoja pensja zależeć będzie od przerobu warsztatu, a te potrafią być naprawdę duże. Co więcej, nie ma praktycznie żadnych przeszkód formalnych dla tego, abyś został specjalistą w zakresie napraw samochodów. Nie musisz mieć kierunkowego wykształcenia w tym zakresie. Wystarczy zamiłowanie do aut oraz chęć nauki.

 

Gdzie nauczyć się mechaniki samochodowej?

 

Warto jednak znaleźć sobie dobrego specjalistę, od którego będziesz rzeczywiście mógł czegoś się nauczyć. Owszem, na samym początku kariery niemal na pewno podawać będziesz klucze, a poza tym sprzątać warsztat i oglądać, co robi “mistrz”. Ale nie martw się – każdy tak zaczynał.

 

Warto nieustannie się kształcić. O ile typowych napraw mechanicznych nauczysz się raczej w praktyce i tu przyda się może krótki kurs budowy pojazdów, o tyle w przypadku elektroniki warto postawić już na konkretną wiedzę. Na rynku bez problemu znajdziesz dobre pozycje dotyczące elektroniki w różnych modelach i markach samochodów.

Jakimś pomysłem jest także kupienie kilku aut danej marki z przeznaczeniem na części i nauka elektroniki właśnie na nich. To szczególnie dobry pomysł w przypadku marek, które słyną z kiepskich rozwiązań w elektronice.

 

Praca dla mechanika specjalisty

 

Warto pamiętać o tym, że typowo mechanicznymi naprawami niewiele zdziałasz na rynku. Takich firm jest na rynku całe mnóstwo. Warto jednak zacząć się specjalizować. Nie powiemy która specjalizacja w mechanice samochodowej jest najbardziej dochodowa, ale jedno jest pewne. Zamiast otwierać kolejny warsztat typowej mechaniki, warto nabyć trochę konkretnej wiedzy. Czy to będzie naprawa automatycznych skrzyń biegów, regeneracja turbin czy nawet serwis samochodów hybrydowych, zawsze jest to lepszy pomysł niż kolejna firma, jakich na rynku jest całe mnóstwo.

 

Owszem, typową mechanikę zawsze warto oferować. Popyt na zwykłe naprawy aut będzie zawsze. Tyle tylko że musisz pamiętać o tym, aby główną gałęzią specjalizacji Twojego warsztatu było coś innego.

 

Dodaj komentarz