Wyważanie kół – dlaczego tak ważne?

Przy okazji sezonowej wymiany opon często zapominamy o niezwykle ważnej kwestii, jaką jest odpowiednie wyważenie kół. W tym artykule podpowiem na czym ono polega oraz dlaczego jest tak bardzo istotne podczas codziennej jazdy.

W trakcie eksploatacji koło auta wraz z felgą dosyć szybko traci swoje proporcje, które pozwalają mu na zapewnienie odpowiedniego poziomu komfortu w trakcie poruszania się samochodu po szosie. Nic w tym dziwnego – ogromna ilość nierówności, brak ciśnienia w oponach oraz setki innych czynników sprawiają, że koła nie mają łatwo.

Z tego powodu warto co jakiś czas wykonać usługę wyważania kół. Zazwyczaj kosztuje to kilkanaście złotych, a pozwala cieszyć się komfortową jazdą przez długi czas. Zapomnisz o „bijącej” kierownicy czy problemach z komfortem w trakcie jazdy po nierównościach.

Wyważanie realizowane jest przy użyciu urządzeń zwanych wyważarkami i wymaga zdjęcia koła z piasty. Takie koło musi być odpowiednio oczyszczone, a ewentualne braki w wyważeniu zrekompensowane niewielkimi ciężarkami korygującymi masy.

Dodaj komentarz