Jak wybrać budżet na auto?

Ceny samochodów używanych w naszym kraju regularnie spadają, a na ich zakup pozwolić sobie może coraz więcej osób. Niestety, bardzo często okazuje się, że Polacy niepoprawnie dobierają sobie samochody – i nie chodzi tu wcale o zakup jakichś specjalnie awaryjnych modeli! W tym artykule powiemy nieco więcej na ten temat.

Jak odpowiednio wybrać pojazd z drugiej ręki? Cóż, nie jest to zadanie łatwe. Przede wszystkim, w grę wchodzą dosyć znaczne emocje, szczególnie w przypadku gdy zajmuje się tą kwestią mężczyzna. Wielu panów ma swoje określone marzenia dotyczące tego, jakim modelem samochodu chcieliby się poruszać. Oczywiście, jako fani motoryzacji sami doskonale to rozumiemy, aczkolwiek z ekonomicznego punktu widzenia nie jest to najszczęśliwszy sposób postępowania. Z tego powodu poniżej prezentujemy kilka czynników na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru idealnego samochodu używanego.

Budżet

Ile powinien kosztować idealny samochód używany? Niestety, tu nie ma żadnej recepty. Inna będzie bowiem cena auta miejskiego z roku 2014, a zupełnie inna komfortowej limuzyny z rocznika 1999. Warto natomiast wiedzieć o jednym – nigdy nie wydawajmy wszystkich pieniędzy na sam zakup samochodu! Może się bowiem okazać, że nagle zabrakło środków na pozakupowy serwis i samochód stoi w garażu, oczekując na wypłatę swojego właściciela.

Jak to obliczyć? To proste. Przykładowo, jeżeli chcesz wydać na auto 20 tysięcy złotych, to najlepiej szukać pojazdu za około 17-18 tysięcy. Pamiętaj, że kupujesz pojazd z drugiej ręki, a więc niemalże na pewno znajdzie się tam coś do naprawy. Pozostawiając sobie taką rezerwę finansową zyskujesz pewność, że doprowadzisz auto do stanu używalności i będziesz się nim cieszył przez jakiś czas.

 Co lepsze – mały czy duży samochód?

Chciałoby się rzec – ile głów tyle pomysłów. Generalnie, wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeżeli jeździsz tylko po mieście i głównie samemu to raczej nie ma sensu kupowanie rodzinnego minivana! Jeśli jednak zależy Ci na przestrzeni, bo często wozisz duże gabarytowo rzeczy lub rodzinę, wybór auta miejskiego nie będzie najlepszym pomysłem. 

Dodaj komentarz