Zastanawiasz się nad kupnem nowego samochodu? Nie wiesz jaką markę kupić, co będzie lepsze Japończyk, niemieckie auto czy może francuska produkcja? To dość trudne zagadnienie, bo każdy kraj jaki produkuje swoje flagowe samochody ma swoje plusy i minusy. Dodajmy do tego marki aut i ich modele, a wyjdzie nam mieszanka, w której trudno się połapać. Dlatego dziś post o niemieckich autach, ich zaletach i wadach oraz o tym, gdzie wato je kupić?
Niemieckie samochody – naprawdę takie dobre?
Niemieckie samochody określane są jako niezawodne, sprawne, bezpieczne i wytrzymałe. Czy to prawda? Czym właściwie różnią się niemieckie marki od innych samochodów? Co mają w sobie takiego wyjątkowego?
Podobno psują się najmniej ze wszystkich marek, firmy produkujące niemieckie auta dbają o szczegóły, precyzję i wykonanie. To właśnie dzięki drobiazgowej precyzji auta z naszej zachodniej granicy są tak popularne i chętnie kupowane. Marki takie jak Audi, BMW, Mercedes to wyznaczniki luksusu, oferujące niezrównaną szybkość, prestiż i poczucie wolności ich posiadaczom. Jak to mówią BMW to nie tylko samochód, to też styl życia.
Według raportu awaryjności TUV z 2017 roku, na pierwszym miejscu niezawodności jest auto niemieckie – Mercedes-Benz klasy GLK, na trzecim miejscu znów znalazło się niemieckie auto i to również Mercedes, tym razem model klasy B. Bezpieczne, pewne auta są bardzo chętnie kupowane zarówno przez dyrektorów banków, jak i programistów, czy nauczycieli. Jeśli tylko ktoś może pozwolić sobie na auto klasy premium, bardzo chętnie sięga do portfela.
Niemieckie auta to nie tylko luksusowe auta, ale również samochody dla mas i klasy średniej, czyli Volkswagen, Golf czy Opel. To samochody, które chętnie wybierają osoby ceniące sobie bezawaryjne auta, które sprawdzą się w codziennej eksploatacji, będą niewiele palić, w miarę dobrze wyglądać i nie będą sprawiać kłopotu. To właśnie Volkswagen, czyli ,,samochód ludowy” miał być autem, które spodoba się masom, zarówno wygląd jak i cena auta maiła być przystępna dla przeciętnego Niemca.
Gdzie kupić niemieckie auto?
Niemieckie auto można kupić prosto z salonu, jak i w komisie, czy z drugiej ręki od innego kierowcy. Wszystko zależy jakie masz potrzeby oraz jaką kwotą dysponujesz. Czy zależy Ci na nowym aucie, czy może jednak bardziej liczy się dla Ciebie niższa cena. Warto też przejrzeć niemieckie strony z autami na sprzedaż. Tam często właściciele sprzedają swoje pojazdy po niższych cenach, niż te które możemy zakupić już w Polsce w komisie czy od sprzedawcy.
Zanim kupimy auto bardzo dobrze jest przejrzeć różne porównywarki aut, sprawdzić ceny wyjściowe, dokładne parametry auta, które nas interesuje oraz zastanowić się z czego jesteśmy gotowi zrezygnować. Czy bardziej interesuje nas silnik i osiągi auta, czy może luksusowe wyposażenie, a może pakowność i wygoda prowadzenia auta. Wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji.
Auta luksusowe rządzą się własnymi prawami i one zawsze będą droższe niż przeciętne modele. Audi czy BMW, szczególnie nowe modele, z napędem hybrydowym czy w wersji luksusowej to kwoty rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli stać Cię na takie auto, nie wahaj się iść do salonu i wypróbować pojazd na jeździe próbnej. Dzięki temu będziesz wiedzieć, która limuzyna bardziej Ci się podoba, ma wygodniejszy system prowadzenia i osiągi. Kupno luksusowego auta z drugiej ręki może być też mniej opłacalne z powodu braku serwisu, gwarancji i możliwości naprawy auta u autoryzowanego mechanika, który porządnie zadba o auto.
Z salonu czy z komisu?
Komisy samochodowe to świetna alternatywa dla osób, które muszą liczyć się z ceną auta, a jednocześnie chcą kupić prawie nowy samochód – 2-4 letni. Taki, który jeszcze nie stracił swojej wartości, ani mocy. W komisach można znaleźć wiele niemieckich aut, zarówno sprowadzanych z zachodniej granic, jak i kupowanych od pierwotnych właścicieli. Te drugie są bardziej pewne, ze względu na prawdopodobne lepsze utrzymanie auta i większą możliwość sprawdzenia czy auto było bezwypadkowe. Te sprawdzane z za granicy mogą być ryzykowne, szczególnie, jeśli przed zakupem nie oddamy ich do sprawdzenia przez mechanika, ze względu na ewentualne uszkodzenia, wymiany i wypadki jakich doświadczyło auto.
Kupowanie auta w komisie to możliwość negocjacji ceny, zbijania stawki porządnymi argumentami. Warto zdać sobie sprawę, że dealerzy zawsze zawyżają koszt samochodu i są przygotowani na negocjację, dlatego zawsze warto się potargować.
Niemieckie auto z komisu będziesz mieć za kilkanaście tysięcy złotych, jednak musisz liczyć się z tym, że niestety będzie bez gwarancji, a wszystkie części musisz pokryć ze swojej kieszeni. W przypadku BMW czy Audi części do samochodu są bardzo drogie i niestety koszt naprawy może sporo kosztować. Im bardziej luksusowe auto tym jego naprawa droższa, dlatego lepiej kupować je w salonach, mając do dyspozycji serwis naprawczy. Do tańszych aut części kosztują mniej, co sprawia, że koszt utrzymania samochodu też jest niższy, dlatego, jeśli nie masz bardzo dużo pieniędzy, a zależy Ci na dobrym samochodzie kup niemieckie auto w komisie.