Rozliczamy podatek

Roczne rozliczenie podatkowe coraz bliżej, a Ty nadal nie wiesz co zrobić ze swoimi zeznaniami? Obawiasz się, że składając swoje deklaracje dotyczące dochodów za ubiegły rok popełnisz błąd, który zmusi Cię do wykonania długich i obszernych tłumaczeń względem urzędów kontrolujących w naszym kraju finanse obywateli? Na szczęście nie musi tak być.

Składanie deklaracji podatkowych nie jest wcale tak trudne jak to mogłoby się wydawać – wbrew pozorom, wystarczy jedynie kilka prostych kroków oraz wypełnienie dokumentów, których wzory znajdziemy w Internecie.


Rozliczenie PIT online


Czy wiesz o tym, że aby rozliczyć swoje podatki nie musisz nawet wstawać z fotela? Od kilku lat polskie organy kontroli skarbowej umożliwiają rozliczenie roczne za pośrednictwem Internetu. To świetny, prosty, a przede wszystkim bardzo wygodny, sposób na uzyskanie możliwości rozliczenia. Wystarczy bowiem tylko kilka kliknięć, aby szybko i sprawnie wykona deklarację dochodów za rok ubiegły.


Jak rozliczyć PIT przez internet?

Nie musisz nawet mieć tego słynnego i wzbudzającego strach u wielu osób podpisu elektronicznego. Tak naprawdę, aby wysłać roczną deklarację PIT do urzędu podatkowego, wystarczy podanie pięciu podstawowych informacji, takich jak:

  • Numer PESEL
  • Numer NIP
  • Twoja data urodzenia
  • Twoje imię oraz nazwisko
  • Kwota przychodu

Teraz wystarczy jedynie znaleźć odpowiedni sposób wypełnienia rocznej deklaracji. Możesz zarówno odnaleźć odpowiednią aplikację (darmowych programów do rozliczania PIT nie brakuje), jak również skorzystać z elektronicznych deklaracji jakie udostępnia polskie Ministerstwo Finansów.

Z kolei w przypadku rozliczania PIT 37 wystarczy skorzystać z konta PIT PFR. Jest to absolutnie darmowa propozycja dostępna dla wszystkich podatników. To zupełnie nowa opcja, która stanowi alternatywę do stosowanej dotychczas wtyczki przygotowanej przez Ministerstwo Finansów oraz tradycyjnych programów do rozliczania PIT-ów.

PIT-y online – czy to ma sens?


Czy warto wysyłać PIT przez Internet? Cóż, przede wszystkim jest to znacznie mniej czasochłonne niż osobista wizyta w urzędzie celem złożenia deklaracji, lub nawet wysłanie dokumentów do urzędu. Co tu dużo mówić – polskie urzędy skarbowe nadal nie należą do miejsc przesadnie przyjaznych dla petenta. Nie chcemy tutaj bynajmniej twierdzić, że pracownicy takich miejsc źle traktują interesantów. Problem jednak w tym, że wybierając się do urzędu skarbowego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania musimy liczyć się z ogromnymi stratami czasu. Zazwyczaj w takich miejscach panują spore kolejki, więc raczej nie ma co liczyć na to, że uda nam się sprawę załatwić w ciągu przysłowiowych pięciu minut.

 

Czy rozliczenie roczne PIT przez Internet jest bezpieczne? Tak! Rozwiązania udostępnione przez organy kontroli skarbowej są maksymalnie dopracowane pod kątem bezpieczeństwa i odporności na wszelkiego rodzaju ataki hakerskie czy innego rodzaju zagrożenia. Nie ma zatem obaw, że wysyłając w ten sposób swoje dane ryzykujesz ich kradzieżą.

 

A może biuro księgowe?

Nie wiesz jak wypełnić PIT 37? Nie masz na to czasu? Cóż, zawsze możesz skorzystać z usług biur księgowych, których na rynku nie brakuje. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to jakiś koszt, który może się wydawać lekko niepotrzebnym, szczególnie z tego względu, że wszystkie dokumenty są tak intuicyjnie opisane, że ich wypełnienie nie powinno sprawić najmniejszego problemu nikomu.


Biura księgowe przydają się przede wszystkim wtedy, gdy trzeba rozliczyć finansowe sprawozdania firmy. Księgowość przedsiębiorstwa to obszar, w którym nie brakuje różnego rodzaju pułapek czy zawiłości. Poza tym, urzędy skarbowe są znacznie bardziej wyczulone na wszelkiego rodzaju błędy w tego rodzaju zeznaniach. Kreatywna księgowość, którą stosuje wielu polskich przedsiębiorców zwyczajnie zmusza organy kontroli skarbowej do dokładnej kontroli zeznań i dokumentów przedkładanych przez przedsiębiorców. W takim wypadku naprawdę lepiej nie ryzykować tylko raczej zdać się na profesjonalistów!

 

Podsumowanie

Nie czekaj z wypełnieniem PIT 37 do ostatniej chwili. I nawet jeżeli nie masz jeszcze pewności jak to zrobić, a wydaje Ci się, że przecież jeszcze tyle czasu przed Tobą, to lepiej zrobić to wcześniej. Chodzi tu głównie o to, że im szybciej wypełnisz taką deklarację, tym prędzej otrzymasz wszelkiego rodzaju benefity – na przykład, zwrot podatku. Poza tym, zgodnie z prawem Murphy’ego, jeżeli zabierzesz się za wypełnianie deklaracji podatkowych w ostatniej chwili, to niemal na pewno pojawią się jakieś problemy.

 

A jeżeli zajmiesz się tym odpowiednio wcześniej, to możesz liczyć na bezstresową pomoc, także ze strony urzędów podatkowych – pod koniec kwietnia, gdy będzie się już zbliżał termin składania tego rodzaju dokumentów, urzędy będą przeżywały prawdziwe oblężenie! I wtedy nie masz co liczyć na pobłażliwość czy szybką pomoc ze strony urzędników.

 

Zatem – jeszcze raz – im wcześniej zabierzesz się za wypełnianie dokumentów związanych z rozliczeniem ubiegłorocznego podatku, tym lepiej dla Ciebie! Niezależnie od tego czy musisz złożyć kilka deklaracji czy wystarczy tylko jedna, im wcześniej to zrobisz tym lepiej. Po prostu, miej to z głowy.

 

Dodaj komentarz