Prawo jazdy – jak je uzyskać?

Prawo jazdy to dziś obowiązkowa sprawa praktycznie dla każdego. Wszędzie musimy dojechać, a poruszanie się komunikacją miejską lub międzymiastową bywa problematyczne. Dzięki prawu jazdy możemy swobodnie jeździć w każde miejsce, jakie chcemy na przykład do pracy czy na zakupy. Aby je uzyskać, musimy poświęcić trochę czasu na naukę oraz pieniędzy na lekcje, aczkolwiek z pewnością nam się to opłaci.

Od czego zacząć starania o prawo jazdy?

Aby móc ubiegać się o prawo jazdy, musimy być pełnoletni. To wymóg, którego nie da się pominąć. Pierwsze, co powinniśmy zrobić to udanie się do lekarza. Ten stwierdzi czy nadajemy się na kierowcę i wystawi stosowne orzeczenie w tej sprawie. Zazwyczaj jest to tylko formalność. Mimo to niektórzy mogą dostać specjalną notatkę do dokumentu, że na przykład muszą prowadzić pojazd w okularach z uwagi na słaby wzrok. 

Takie orzeczenie musimy znieść do wydziału komunikacji, aby móc ubiegać się o wydanie numeru PKK. Dzięki niemu będziemy mogli zapisać się na kurs w specjalistycznym miejscu takim jak ADK Akademia Dobrego Kierowcy. Szkolenie w takim miejscu obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę. Pierwsze godziny kursu to jazda na placu manewrowym, a kiedy kursant go opanuje, będzie mógł wyjechać na miasto.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy?

Po zakończeniu szkolenia praktycznego musimy zdać wewnętrzny egzamin w naszej szkole jazdy. Jeśli go zaliczymy i otrzymać prawo jazdy w Opolu, musimy zapisać się na egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Taki egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Możemy podejść do obu jednocześnie lub jednego dnia przystąpić do teorii, a innego do praktyki. 

Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań, na które musimy odpowiedzieć na komputerze. Nie jest to trudne, o ile dobrze opanowaliśmy teorię w szkole jazdy. Trudniejszą częścią jest egzamin praktyczny. Rozpoczyna się on na placu manewrowym, gdzie musimy przygotować się do jazdy, sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz wykonać zadania manewrowe. Dopiero po tym możemy wyjechać na miasto. Cały egzamin trwa maksymalnie 40 minut.

Dodaj komentarz