Praca zdalna – czy to dobra ścieżka kariery?

Nudzi Cię już korporacyjny styl życia? Zastanawiasz się nad zmianą pracy? A może od zawsze chciałeś zamieszkać gdzieś z dala od dużego miasta i odpocząć od trudów życia w takim miejscu? W takim razie – mamy dla Ciebie pomysł. Praca zdalna. Tylko czy to rzeczywiście dobry pomysł? Zastanówmy się!

Praca z domu – co to takiego?

Generalnie rzecz biorąc, chodzi tu o wykonywanie takiej pracy, która w żaden sposób nie wiąże wykonawcy z konkretnym miejscem pracy. I nie chodzi tu bynajmniej o konkretnego pracodawcę – bo ten może być jeden i ten sam przez wiele lat. Mamy tu na myśli raczej fizyczną lokalizację, w której przebywa wykonawca. Pracując w formie zdalnej możesz bowiem znajdować się w praktycznie dowolnym miejscu w Polsce czy na świecie. Nie ma dla Ciebie najmniejszego znaczenia fakt, że przebywasz, dajmy na to, w małej wiosce na Lubelszczyźnie, a siedziba Twojego pracodawcy znajduje się w Berlinie. Jedyne co musisz mieć to stałe podłączenie do Internetu.

Czy praca zdalna to sposób na zarobek?

To zależy. Głównie od tego czym się zajmujesz, jak bardzo dobrze potrafisz zarządzać Twoim czasem, a także od tego, czy umiesz się przemóc do pracy w domu. Bo wbrew pozorom wcale nie jest to takie proste. Owszem, może trzeba powalczyć samemu ze sobą. Być może również trzeba umieć wyłączyć różnego rodzaju „przeszkadzacze”. Tu nie ma jednak uniwersalnych rozwiązań. Każdy pracujący zdalnie musi samemu opracować własny system.

Praca przez Internet – co z oszustwami?

Wiele osób ciągle ma wątpliwości, czy praca przez Internet nie jest przypadkiem wystawieniem siebie i swoich informacji niemalże do ręki amatorom cudzej własności. Tyle się przecież słyszy o tym, jak bardzo cenne są w dzisiejszych czasach dane. Tak naprawdę, oszustowi wystarczą jedynie podstawowe informacje na nasz temat, by choćby wyłudzać kredyty.

To wszystko prawda. Tyle tylko, że absolutnie nie powinno to zniechęcać do podejmowania pracy z domu. Poszukując pracy przez Internet należy przestrzegać takich samych zasad bezpieczeństwa jak przy okazji poszukiwania „normalnego” zatrudnienia. W obu bowiem przypadkach nie brakuje oszustów, którzy wyłudzają dane!

Poza tym, zauważmy, że w dzisiejszych czasach niemalże wszystko robimy właśnie przez Internet. O zakupach online nie warto już chyba nawet wspominać, bo są niemalże oczywiste. Oprócz tego, poznajemy partnerów w Internecie – a czy to nie jest ważniejsza i bardziej brzemienna w skutkach decyzja niż poszukiwanie zatrudnienia? Na to pytanie już każdy sam musi sobie odpowiedzieć.

Konkluzja jednak jest następująca – nie ma co się obawiać szukania pracy przez Internet. Tylko trzeba to robić z głową.

Praca przez Internet – jak rozpoznać dobrą firmę?

To prostsze niż myślisz. Wystarczy trochę research’u wykonanego online. Nie wiesz jak to zrobić? To proste. Wpisz do wyszukiwarki nazwę firmy. Jeżeli nie jest to przedsiębiorstwo typu „krzak” to niemalże na pewno znajdziesz jakieś informacje na temat tej firmy. Ponadto, nie obawiaj się wpisać zapytania dotyczącego opinii o danym przedsiębiorcy. Tak już jakoś się w polskim internecie utarło, że firmy, które działają w sposób nieuczciwy mogą liczyć na szeroki odzew wśród internautów.

Zatem – warto czasem poświęcić kilka minut na takie poszukiwania!

Praca z domu – czy to dla Ciebie?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Tak naprawdę wiele osób odkrywa, że nie sprawdzi się w takiej pracy dopiero wtedy, gdy ma okazję spróbować takiej formy zatrudnienia. Postaramy się jednak stworzyć listę cech, które zdecydowanie pomogą Ci w pracy zdalnej:

  1. Determinacja. Co tu dużo mówić. W domu jest tak dużo dystraktorów, że trudno się niejednokrotnie skupić na wykonywanym zadaniu. Ty musisz być zdeterminowany i skupiony na postawionym celu.
  2. Systematyczność. Nikt tu bynajmniej nie sugeruje, że musisz 8 godzin dziennie ślęczeć przed monitorem. Tyle tylko, że płatność otrzymujesz za efekty wykonanej przez siebie pracy. Pamiętaj, że to nie jest etat, w którym otrzymujesz pieniądze niezależnie od tego co robisz (do czasu, oczywiście). W pracy zdalnej musisz sam zadbać o narzędzia oraz terminy.
  3. Umiejętność skupienia się. O tak! Praca z domu to idealny sposób na to, by nie tylko na „błysk” wysprzątać całe mieszkanie, ale również po to, aby obejrzeć serial, przeczytać książkę…Co tu dużo mówić – musisz umieć się skupić. Bo nikt Cię nie dopilnuje.

Praca przez Internet – czy warto?

Jeżeli pragniesz odmiany w swoim życiu bądź chcesz sprawdzić samego siebie niejako jako własny szef – to możesz próbować. Zawsze przecież możesz wrócić do poprzednich form zatrudnienia, jeżeli praca zdalna nie okaże się spełnieniem Twoich marzeń.

Praca zdalna jako dodatkowa praca

Dla osób, które niekoniecznie potrafią idealnie się zorganizować bądź po prostu cenią przywileje jakie daje zatrudnienie na etat, idealnym rozwiązaniem będzie traktowanie pracy zdalnej jako dodatkowego źródła zarobku. W takiej sytuacji niczego nie ryzykujesz – po prostu, poświęcasz swój prywatny czas (poza pracą etatową), na wykonywanie zleconych zadań. Całkiem dobra opcja, o ile poszukujesz dodatkowych źródeł zarobku. 

Dodaj komentarz