Pracując zwykle nie myślimy o emeryturze. W szczególności wtedy, gdy do zakończenia kariery pozostaje nam kilkadziesiąt lat. Biorąc jednak pod uwagę niestabilność polskiego systemu emerytalnego warto jednak już teraz nad tym się pochylić. Nawet jeżeli staż naszej pracy jest krótszy niż okres, jaki pozostał nam do przejścia na emeryturę.
W ostatnim czasie na ustach wszystkich są dwa skróty – PPK i PPE. Co one właściwie oznaczają?
PPK – czym jest?
Pracownicze Plany Kapitałowe (bo w taki sposób rozwija się skrót PPK) stanowią prywatny i dobrowolny dla pracownika sposób na oszczędzanie pieniędzy na emeryturę. Każdy pracodawca może sobie ustawić tu własne reguły w tym zakresie. Co istotne, pieniądze, które pracodawca w tym zakresie zdoła zebrać razem z pracownikiem zostaną rozdysponowane zgodnie z ustawą o towarzystwach funduszy inwestycyjnych.
PPE – czym są?
W zasadzie ten program to nic nowego. Pierwsze tego rodzaju inicjatywy pojawiły się na rynku już w 1999. Od tamtej pory stanowią dla wielu pracodawców ogromny atut, dzięki któremu przyciągnąć mogą potencjalnych pracowników. W dobie rynku pracownika, czyli w sytuacji, gdy to właśnie pracownicy rozdają karty na rynku, to argument, który może przekonać wiele osób.
Ile można w ten sposób zyskać? Wysokość składki na PPE określa pracodawca, w porozumieniu z pracownikiem. Zwykle jest to jednak nie więcej niż 7% pensji (brutto). Decydując się na PPE, pracodawca nie musi płacić składek na ubezpieczenie społeczne.
PPK czy PPE?
Co będzie korzystniejsze? Albo raczej – co lepiej wybrać pracownikowi w tej chwili? Trudno określić. Tak samo jak trudno obliczyć, jak wysoka będzie inflacja za kilka lat oraz wartość pieniądza. Jedno natomiast jest pewne – jeżeli coś funkcjonuje od lat i nie zdobywa jakichś dużych słów krytyki, to chyba oznacza że jest dobre, prawda? Dokładnie tak wygląda sytuacja z PPE czyli pracowniczymi planami kapitałowymi.
Warto jednak poczytać więcej na ten temat. Tutaj macie całkiem ciekawy i przystępny dla każdego czytelnika artykuł: https://www.parkiet.com/Wiadomosci/180709968-PPK-czy-PPE-Wszystko-co-warto-wiedziec-o-pracowniczym-planie-kapitalowym-i-pracowniczym-programie-emerytalnym.html