Co prawda zimy mamy w Polsce coraz cieplejsze, to jednak wciąż wielu z nas nie może sobie poradzić z przejmującym uczuciem zimna, jakie pojawia się w momencie, gdy domowe ogrzewanie nie jest dostatecznie wydajne. Na szczęście, coraz więcej jest rozwiązań, które pozwalają tego skutecznie uniknąć. Jednym z nich jest pompa ciepła.
Pompy ciepła – jak to działa?
Co to za urządzenie? Krótko mówiąc, jest to rozwiązanie, które pozwala w istotny sposób zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domu. Zasada działania takiej pompy oparta jest o przepływ powietrza – z przestrzeni, w której panuje wysoka temperatura, do przestrzeni, w której temperatura jest znacznie niższa.
Pompa ciepła, która znalazła zastosowanie w budownictwie może mieć jedną z następujących form:
- gruntowa,
- powietrzna (monoblok),
- powietrzna (do c.w.u.),
- powietrzna (typu split).
Pompa ciepła – ile to kosztuje?
Nie da się ukryć, że dostosowanie domu do ogrzewania przy użyciu pompy ciepła nie należy do najtańszych. To głównie z tej przyczyny to rozwiązanie budzi tak wiele kontrowersji. Z drugiej strony, pompa ciepła może być bardzo dobrym dodatkiem w budynkach, które jeszcze nie powstały lub akurat są w trakcie gruntownego remontu. Taką przestrzeń znacznie łatwiej dostosować do wymagań pompy ciepła.
Ile kosztują pompy ciepła? Od kilku do kilkunasty tysięcy złotych. To jakim cudem się to opłaca?
Oszczędności na rachunkach
Pamiętajmy o jednym – pompy tłoczące ciepło to nie tylko bardzo ekologiczne rozwiązanie, ale przede wszystkim także mocno przyjazne dla portfela. Owszem, być może jest drogie w samym montażu, ale z drugiej strony zapewnia przynajmniej wymierne oszczędności przez kolejne lata. Oblicza się, że w typowym domu jednorodzinnym pompa ciepła powoduje obniżenie rachunków za ogrzewanie nawet o 300-400 złotych! Sporo, prawda?
Te obliczenia zostały wykonane w stosunku do kosztów, jakie w analogicznej sytuacji byłyby poniesione na ogrzewanie energią elektryczną. Pamiętajmy, że pompa ciepła to idealny system tam, gdzie nie da się doprowadzić ogrzewania gazowego – a to potrafiłoby w znaczny sposób obniżyć koszty.