Opony całoroczne – czy to dobry pomysł?

Coraz większą popularnością wśród polskich kierowców cieszą się opony całoroczne. Jednak czy to rzeczywiście tak dobre rozwiązanie, jak często do tego przekonują nas reklamy? A może przeciwnikami tego rodzaju ogumienia są wulkanizatorzy, którzy przez nie zwyczajnie tracą zarobek? Przekonajmy się!

Plusy takiego rozwiązania

Jakie zalety ma całoroczna opona? Cóż, przede wszystkim zajmuje znacznie mniej miejsca – czy to w garażu czy też w piwnicy. A właściwie – w ogóle miejsca nie zajmuje, bo cały czas masz ją na aucie. Czyli – nie tracisz też pieniędzy ani czasu na ewentualne wymiany opon w sezonie. Niby oszczędności niewielkie (rzędu 50-100 złotych), ale zawsze jest to jakaś kwota, którą można zaoszczędzić.

Warto pamiętać również o tym, że opony całoroczne są znacznie bardziej przyjazne środowisku. Im więcej ich powstaje, tym mniej surowców jest zużywanych – być może nie jest to korzyść, którą odczujesz na własnej skórze czy też portfelu, ale słuszności temu argumentowi trudno odmówić.

A wady opon całorocznych?

Przede wszystkim – cena. Nie ma się co oszukiwać, są to opony wyraźnie droższe w zakupie niż ich sezonowe odpowiedniki. To oznacza, że jeżeli dojdzie do uszkodzenia opony, którego wulkanizator nie będzie w stanie naprawić, to będziesz musiał całkiem sporo zapłacić przy zakupie nowych.

Kolejna kwestia – gorsze parametry. Jeździsz zimą w górach? A może chcesz, aby Twoje auto trzymało się drogi niczym przyklejone, nawet w czasie deszczu? Cóż, opony całoroczne…nie są dla Ciebie! To ogumienie, które jest swoistym kompromisem, również pod względem typowo użytkowych parametrów. Nie spodziewaj się, że zapewni Ci doskonałą trakcję w każdych warunkach.

Czy warto?

Cóż, to zależy. Jeżeli jeździsz głównie po mieście (o ile nie jest to zimowa stolica Polski) i nie zależy Ci na ponadprzeciętnych parametrach ogumienia, to możesz zaryzykować. Pamiętaj tylko o tym, by przynajmniej raz na pół roku lub co 10 tysięcy kilometrów oddać koła do wyważenia. W przeciwnym wypadku, ryzykujesz szybkie zużycie elementów zawieszenia oraz pogorszenie komfortu jazdy swoim autem.

Dodaj komentarz