Przygotowanie ogrodu na zimę to również zadbanie o niego na wiosnę. Mimo, iż na zimowe miesiące rośliny zasypiają, a ogród wydaje się wymarły, to jednak kiedy zaświeci słońce znów wszystko obudzi się do życia, a my będziemy mogli cieszyć się pachnącymi kwiatami i miękkim trawnikiem.
Przygotowania na zimę
To co zrobimy późną jesienią zaowocuje nam na wiosnę, dlatego zaniedbanie pielęgnacji może spowodować, że w marcu i kwietniu będziemy musieli włożyć dwa razy więcej pracy w odzyskanie blasku naszych rabatek. Dobre przygotowanie ułatwi później nawadnianie ogrodów, ich nawożenie oraz upiększenie dodatkowymi roślinami.
Jeśli w swoim ogrodzie posiadamy rośliny dekoracyjne, należy je szczelnie zabezpieczyć przed śniegiem i mrozem, możemy osłonić je ściółką, słomą lub specjalnymi rodzajami kory, tak, aby mogły bezpiecznie przezimować. Podobnie z drzewkami owocowymi i dekoracyjnymi. W przypadku roślin iglastych, można je zabezpieczyć sznurkiem – obwiązać spiralnie, tak aby gałęzi nie uszkodził lub nie odkształcił zalegający śnieg. Do osłony krzewów mogą przydać się przewiewne maty słomiane, siatki lub specjalne folie ogrodowe.
Bardzo ważne jest zgrabienie zbutwiałych liści, które mogą się przyczynić do gnicia roślin, można je przeznaczyć na kompost i użyć wiosną. Ostatnie przycinanie drzewek i krzewów powinniśmy zakończyć w listopadzie.
Zabezpieczenie narzędzi
Nie zapomnij wyczyścić narzędzi na zimę, je również warto zabezpieczyć smarami lub lakierami, które chronią przed korozją i niszczeniem. Uporządkuj grabie, szpadle i sekatory, tak, abyś wszystko miał w jednym miejscu, na wiosnę będziesz sobie wdzięczny za takie podejście do sprawy. Schowaj konewki, taczki, szpadle oraz inne mniejsze narzędzia do szafek, uporządkuj rzeczy do ochrony roślin, nawozy oraz opryski. Schowaj ziemię, ozdobne kory czy grysik, przez klika miesięcy nie będzie Ci potrzebny. Tak przygotowany ogród oraz narzędzia to chluba ogrodnika, dzięki temu z radością powitasz wiosnę i pierwsze roztopy.