Na czym polega wyważanie kół nieprzelotowych?

Wyważanie kół nieprzelotowych to proces, który ma na celu zapewnienie równomiernego rozkładu masy koła, a tym samym optymalizację jego pracy. Poprawnie wyważone koło wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy, redukując drgania i hałas wewnątrz pojazdu. Warto wiedzieć, na czym polega ten proces oraz jakie są konsekwencje jazdy na niewyważonych kołach.

Różnica między kołami przelotowymi a nieprzelotowymi

Koła przełotowe to takie, które mają otwór przelotowy w piastach, przez który przechodzi oś pojazdu. W przypadku kół nieprzelotowych, otwór w piastach jest zamknięty. Główną różnicą między nimi jest sposób montażu. Koła przełotowe są mocowane za pomocą nakrętek na zewnątrz piasty, natomiast koła nieprzelotowe są mocowane śrubami lub ściągaczem centralnym. W przypadku wyważania kół nieprzelotowych, które są montowane na większości samochodów osobowych oraz dostawczych można stosować specjalne adaptery.

Proces wyważania kół nieprzelotowych

Wyważanie kół nieprzelotowych w Poznaniu odbywa się w specjalistycznych warsztatach, wykorzystujących do tego celu maszyny wyważające. W pierwszej kolejności, koło jest montowane na urządzeniu, które precyzyjnie mierzy jego masę i nierównomierności. Następnie, na podstawie uzyskanych danych, określana jest ilość dodatkowej masy oraz miejsce jej zamocowania na obręczy. Na koniec, koło jest poddawane testom dynamicznym, które mają na celu sprawdzenie poprawności wykonanego wyważenia.

Konsekwencje jazdy na niewyważonych kołach

Niewyważone koła mogą prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji dla kierowcy oraz samochodu. Po pierwsze, wpływają na nieprawidłowe zużycie opon – powodują nierównomierny rozkład nacisku na bieżnik. Po drugie, generują drgania oraz hałas, który może być nie tylko uciążliwy, ale również wpływać na funkcjonowanie układu kierowniczego czy zawieszenia. W skrajnych przypadkach niewyważone koła mogą prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem.

Kiedy warto wykonać wyważanie kół nieprzelotowych

Zasadniczo zaleca się wyważenie kół przy każdej wymianie opon lub naprawie felg. Jest to szczególnie istotne w przypadku kół nieprzelotowych, które są mocowane ściśle do piasty. Ponadto, warto pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu wyważenia kół – warto to robić co najmniej raz w roku lub po przejechaniu około 20 000 km. Regularne wyważanie kół nieprzelotowych gwarantuje większe bezpieczeństwo oraz komfort jazdy na drodze.

Dodaj komentarz