Na czym polega czyszczenie filtrów cząstek stałych w samochodzie?

Filtr cząsteczek trwałych, czyli w skrócie DPF jest urządzeniem, które ulega awarii. Dlatego też bardzo ważne jest, by dokonywać regularnych przeglądów, które w porę pozwolą na wyłapanie usterek. Awaria filtru cząsteczek trwałych nie oznacza natychmiastowej konieczności jego wymiany. Wystarczy poddać go czyszczeniu. Na czym polega ten proces?

Czym jest filtr cząsteczek trwałych?

Filtr cząsteczek trwałych, w skrócie DPF jest montowany w układach wydechowych samochodów z silnikiem diesla. Rzadko zdarza się, że pojawia on się w silnikach benzynowych. Jest to jeden z ważniejszych elementów w budowie współczesnego samochodu, zarówno osobowego, jak i dostawczego. Czyszczenie filtrów cząsteczek stałych w Kędzierzynie-Koźlu to ważna czynność, która pozwala na przedłużenie żywotności filtra. Jego struktura to porowate ścianki, które wykonane są z metalu, ceramiki lub papieru, zamknięte są one w metalowej obudowie, która podłączona zostaje do wydechu. Cząstki stałe, czyli zanieczyszczenia osiadają na ściankach. Dzięki filtrowi, spaliny są oczyszczane, nawet w 86% procentach. Dzięki temu zanieczyszczenia wysyłane do środowiska są bardzo niskie, a w niektórych przypadkach nawet zerowe. 

Dlaczego czyszczenie filtra DPF jest ważne?

Krąży opinia, że filtr DPF może skracać żywotność silnika i zwiększa spalanie. Jednak wystarczy odpowiednio dbać o filtr, by służył on długo i nie ulegał awarii. Najlepiej jest wykonać czyszczenie filtrów DPF w Kędzierzynie-Koźlu. Regeneracja polega na uwolnieniu zapchanego podzespołu z nagromadzonej sadzy. Dzięki temu na nowo przywrócona zostaje przepustowość. Filtr działa odpowiednio i spełnia swoje zadanie. Czyszczenie filtrów DPF bywa różne. Może to być metoda chemiczna, wypalanie serwisowe, a także metoda hydrodynamiczna. Wybór odpowiedniej zależy od maszyny, jaką posiada dany zakład. 

Zabieg regeneracji filtra cząsteczek trwałych jest krótkotrwały i może w pełni reaktywować filtr. Dzięki temu podzespół nie będzie musiał być wymieniany na nowy. Dbając o filtr DPF należy dbać o ogólną kondycję samochodu. Regularna wymiana oleju, tankowanie dobrej jakości paliwy, czy konserwacja turbosprężarki to ważne elementy, które wydłużają żywotność podzespołów. 

Dodaj komentarz