Czy myjnie bezdotykowe niszczą lakier?

Patrząc na polski krajobraz można dojść do wniosku, że otwarcie myjni bezdotykowej stało się w ostatnich latach najlepszym pomysłem na biznes. Czy to w małych miejscowościach czy centrach dużych miast bez problemu znaleźć można stanowiska do samodzielnego mycia samochodu. Czy to jednak bezpieczne rozwiązanie?

Automatyczne vs bezdotykowe

Ta kwestia przypomina mi nieco dyskusję jaka rozgorzała kilkanaście lat temu, gdy w naszym kraju zaczęły pojawiać się pierwsze myjnie automatyczne. Wielu kierowców miało całkiem słuszne obawy co do tego, że szybko pracujące szczotki zwyczajnie porysują lakier ich samochodu. I rzeczywiście – przy częstym odwiedzaniu myjni automatycznych, po kilku latach lakier samochodu może wymagać gruntownego odnowienia z powodu sporej ilości rys, czy nawet zmatowienia.

Generalnie rzecz biorąc, myjnie bezdotykowe są jednak znacznie lepszym rozwiązaniem niż automatyczne. Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że mycie samochodu pod ciśnieniem również pozostawia sporo śladów na lakierze.

Agresywna chemia

Nie ma co się oszukiwać – chemia stosowana do mycia samochodów w tego rodzaju miejscach należy do dosyć agresywnych. Wymaga tego sama konstrukcja myjni. W założeniu, mycie ciśnieniowe to sposób na szybkie pozbycie się zabrudzeń z karoserii – praktycznie nie byłoby to możliwe, gdyby nie agresywna chemia. 

Niestety, choć zabrudzenia schodzą szybko, to zawarte w strumieniu wody środki chemiczne sprawiają, że w równie krótkim czasie powstają dosyć nieestetyczne zacieki. Możemy je później zaobserwować choćby na reflektorach, tylnych lampach czy innych elementach plastikowych, w postaci żółtych plam.

Uszkodzenie lakieru

Nie ma się co oszukiwać – woda pod ogromnym ciśnieniem sama w sobie nie jest agresywna dla lakieru, ale samo uderzenie o nadwozie z taką siłą powoduje, że na lakierze powstają mikropęknięcia, które po pewnym czasie (i regularnym myciu na bezdotykowych stanowiskach) mogą po prostu znacznie zepsuć wygląd nadwozia samochodu.

Jaki z tego wniosek?

Konkluzja jest bardzo prosta – mycie auta przy pomocy bezdotykowych myjni jest dobrym sposobem na szybkie pozbycie się zabrudzeń. Z drugiej strony, nie powinno być stosowane jako jedyny sposób pielęgnacji karoserii, ponieważ może w krótkim czasie znacznie pogorszyć jej wygląd.

Dodaj komentarz