Chłodne wieczory nie nastrajają do wychodzenia, raczej do spędzania wieczorów w domu i korzystania z uroków domowego zacisza. Ile było by przyjemniej, gdyby w pokoju cicho trzaskał ogień, a od ścian odbijała się ciepła poświata języków ognia? Takie przyjemności i doznania możemy sobie sprawić za pomocą kominka. To dzięki niemu możemy poczuć się bezpiecznie.
Jaki kominek wybrać?
Gdy już podejmiesz decyzję, że chcesz kominek, czas na kolejną, niełatwą do podjęcia. Na jaki typ kominka się zdecydować? Czasami wybór zawęzi nam układ mieszkania lub architektura domu. Ma też znaczenie to, czy cenimy komfort ponad wszystko i wystarczy nam jedynie elektryczny wkład kominkowy. Czy jednak nie wyobrażamy sobie kominka bez prawdziwych polan i sypiących się w około iskier?
Na rynku są dostępne kominki – z paleniskiem otwartym, bardziej jako element wystroju, ale dla amatorów kominkowego relaksu nie tylko ciekawa atrakcja, ale również realne źródło ciepła.
Kominki zamknięte, czyli jeśli wybieramy te, zazwyczaj kierujemy się walorami użytkowymi, jest bardziej efektywnym źródłem ciepła, które daje kaseta kominkowa.
Ciekawie się prezentują również kominki z wkładem kominkowym, czyli takie które możemy przystosować do pracy w powietrznym systemie ogrzewania (DPG) lub możemy go podłączyć do instalacji centralnego ogrzewania. Może ogrzewać konkretne pokoje lub cały dom, ciepłe powietrze może być rozprowadzane za pomocą nawiewów lub rur zamontowanych w ścianach, a do tego potrzebna nam będzie turbina kominkowa.
Jaką turbinę kominkową wybrać?
Turbiny kominkowe to część systemu mechanicznej dystrybucji ciepłego powietrza, którego generatorem jest kominek. Turbina wprawia w ruch powietrze, które jest nośnikiem ciepła i zapewnia ogrzewanie kolejnym pomieszczeniom.
Turbina kominkowa składa się z metalowego wirnika oraz posiada wentylator promieniowy. Najważniejsza jest wydajność turbiny, aby efektywnie działała musi mieć zdolność do przetłoczenia powietrza przez całą instalację. Oraz odpowiedni spręż, czyli zdolność przepchnięcia powietrza przez każdą rurkę – szeroką lub wąską. Zwrócimy też uwagę na moc wentylatora turbiny kominkowej, im wyższa moc tym więcej zużyje prądu, dlatego jeśli nie chcemy generować dużych kosztów wybierzmy taką turbinę, która ma mniejszy wentylator, a jednocześnie dobre parametry wydajności.
Kupienie dobrego kominka to spore wyzwanie, jednak radość z wieczoru przy ciepłym ogniu lub oszczędności poczynione na kominkowym ogrzewaniu domu mogą nas zachwycić.
źródło obrazków: pixabay.com