Jedziemy na narty!

Nie umiesz jeździć na nartach? Nie przejmuj się – autor tego bloga do niedawna również tego nie potrafił. Warto jednak tę umiejętność posiąść, ot choćby dla własnego zdrowia, ale i przyjemności. Jazda na nartach potrafi być naprawdę świetną zabawą! Sam przez lata miałem co do tego wątpliwości, ale gdy już poznałem podstawy szusowania to całkowicie zmieniłem zdanie. W tym artykule podpowiem Ci jak przygotować się do wyjazdu na narty oraz jak w ogóle rozpocząć swoją przygodę z tym sportem.

Ferie zimowe za pasem, a wraz z nimi białe szaleństwo. I choć póki co aura za oknem jest wybitnie niezimowa, to można przypuszczać że w końcu się to zmieni i zobaczymy biały puch. A nawet jeżeli tak się nie stanie, to przecież zawsze można jechać zagranicę, gdzie nie tylko śniegu nie brakuje, ale również są znacznie ciekawsze trasy. Ale zanim poznacie te przyjemności warto nauczyć się podstaw! Bez obaw, każdy kiedyś zaczynał, a jazda na nartach wcale nie jest tak trudna, jakby to się mogło wydawać.

Co jest ważne?

Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji zbyt dużo jeździć na nartach to zapewne zastanawiacie się, jak odpowiednio dobrać narty do swoich potrzeb. Krótki poradnik poniżej.

Po pierwsze – waga i wzrost. To absolutna podstawa do tego, by dobrać najlepsze narty dla swoich potrzeb. To właśnie te dwa czynniki w zasadzie decydują o wyborze konkretnego modelu – długość nóg oraz ciężar ciała mają bowiem niebagatelny wpływ na komfort użytkowania wybranego przez Ciebie modelu.

Nie zapomnij również o swoim doświadczeniu. To tak samo jak z jazdą samochodem – każdy kolejny kilometr za kierownicą przybliża Cię do perfekcji. Identycznie wygląda sprawa w przypadku jazdy na nartach – nic nie zastąpi praktyki. Dlatego początkowo nie warto wydawać dużych pieniędzy na narty, a raczej kupić model, który pozwoli Ci na zdobycie doświadczenia na stoku i obycie się z tym sportem.

Co zabrać na narty?


W zasadzie poza samymi nartami oraz butami niczego więcej nie będziesz potrzebować. Aczkolwiek dla własnego bezpieczeństwa i komfortu warto pamiętać o kilku rzeczach.

Przykładowo, polisa ubezpieczeniowa. Nie znam Twoich umiejętności, ale sam wiem że na początku o wywrotkę nietrudno. Jeżeli jedziesz zagranicę i, dajmy na to, złamiesz nogę, koszty potrafią być horrendalne! Warto zaopatrzyć się w dobrą polisę.

Obok podstawowych ubrań warto również zabrać ze sobą apteczkę. Jazda na nartach to sport, który bardzo łatwo może doprowadzić do wszelkiego rodzaju otarć i drobnych kontuzji, więc dobrze się przed tym zabezpiecz! Obok plastrów warto wziąć też leki na przeziębienie czy bolące mięśnie – szczególnie na początku te ostatnie potrafią dać się we znaki.

Jakie narty dla początkujących?

Aktualnie większość producentów oferuje tak zwane narty taliowane, znane również pod nazwą carvingowych. Co to właściwie oznacza? To określenie konstrukcji nart. Ich końce są znacznie szersze niż środek, dzięki czemu znacznie łatwiej manewruje się takimi nartami na stoku. Oczywiście, w zależności od potrzeb danego narciarza, można znaleźć narty mniej lub bardziej taliowane – ma to wpływ na promień skrętu na danych nartach.

Jaki rodzaj jest najpopularniejszy? Jaki będzie najlepszy dla Ciebie? Czytaj dalej.

Z tego co się orientuję, najbardziej popularnym rodzajem nart są modele typu Allround. Jest to chyba jeden z najprostszych w budowie modeli, a poruszanie się na nich nie powinno właściwie sprawiać żadnych problemów – ani początkującym, ani dobrze przygotowanym narciarzom. Owszem, zaawansowani amatorzy białego szaleństwa raczej będą zawiedzeni tym, że narty Allround raczej nie pozwalają na rozwijanie jakichś szalonych prędkości. Niemniej jednak jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem, będą one dla Ciebie idealnym wyborem!

Równie popularnym wariantem są narty typu Easycarver. Instruktorzy narciarstwa polecają je początkującym głównie ze względu na to, że są one bardzo lekkie, a także łatwe w opanowaniu. Skręcanie, czy jazda z niewielkim tempem na takich nartach nie będą najmniejszym problemem.

Warto zauważyć, że narty dla początkujących są zazwyczaj znacznie krótsze od sprzętu przeznaczonego dla bardziej doświadczonych zawodników. To nie przypadek – jazda na krótkich nartach jest po prostu znacznie łatwiejsza. Bez problemu można nimi skręcać czy wykonywać inne manewry. Poza tym, takie narty wybaczają znacznie więcej błędów o które nietrudno na początku przygody z białym sportem.

Ta sama zasada dotyczy zresztą twardości. Narty dla początkujących są o wiele bardziej miękkie niż ich zaawansowane odpowiedniki. Owszem, ich poziom stabilności czy prędkości które one rozwijają szybko będą budzić uśmiech politowania na Twojej twarzy, ale z drugiej strony – każdy kiedyś zaczynał!

Gdzie zrobić zakupy?

Gdzie kupować narty? Sklepów ze sprzętem do sportów zimowych nie brakuje, ale warto rozważnie wybierać miejsce, gdzie zostawimy swoje pieniądze. Bardzo często bywa bowiem tak, że odwiedzając konkretny punkt sprzedaży jesteśmy przez sprzedawcę namawiani na dany model, który akurat jest w promocji. Cóż, można to do pewnego stopnia zrozumieć. Sprzedawcy muszą realizować swoje cele miesięczne, ale Ty musisz pamiętać o tym, że na dobór nart nie może mieć największego wpływu cena. Jeżeli sprzedający od wejścia proponuje Ci jakiś konkretny model, w zasadzie nie pytając o Twój wzrost, wagę czy umiejętności, to lepiej….poszukaj innego sklepu! Bo choć jest on może dobrym handlowcem, to o towarze ma raczej błahe pojęcie.

Jak długo wytrzymują narty?

Niestety, nie jest to sprzęt który kupimy na wiele lat. Owszem, używasz go zazwyczaj tylko przez kilka/kilkanaście dni w roku, zatem ryzyko że uszkodzi się po kilku miesiącach jest niewielkie. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że żywotność nart określa się na jakieś 100 dni ciągłej jazdy! To naprawdę niewiele, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór nart do Twoich potrzeb.

Dodaj komentarz