Jaki zawód wybrać?

Tytułowe pytanie z pewnością zadaje sobie wiele młodych ludzi, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. I choć zewsząd usłyszeć można o tym, że aktualnie mamy rynek pracownika i raczej nie powinno być najmniejszych problemów ze znalezieniem zatrudnienia, to automatycznie pojawia się kwestia płacy, jak również satysfakcji z wykonywanej pracy. A zatem – jakie są najbardziej poszukiwane zawody? Które zawody są najbardziej przyszłościowe?

Jaka praca najbardziej popłaca?


Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach nie ma problemu ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Ostatecznie, płace w Polsce stale rosną, a ogólne koszty życia pozostają mniej więcej na tym samym poziomie, a przynajmniej rosną nieco wolniej. Z drugiej strony, jakoś tak nadzwyczaj szybko okazuje się, że normalnie zarabiając raczej mamy pieniądze wyłącznie na godziwe życie, ale już na oszczędności czy jakieś większe wydatki niekoniecznie już wystarczy nam środków.

Zatem – jakie są najbardziej poszukiwane zawody? Poniżej kilka propozycji profesji, które mogą rzeczywiście przynieść Ci całkiem niezłe pieniądze.

 

Informatyk

Od lat usłyszeć można o tym, że jednymi z najlepiej opłacanych specjalistów są ludzie, którzy pracują w branży IT bądź posiadają ku temu odpowiednie wykształcenie. Warto jednak wiedzieć o tym, że w tej branży (podobnie jak w wielu innych), samo wykształcenie nie gwarantuje jeszcze naprawdę dobrych zarobków. Pamiętajmy o tym, że ilość specjalizacji w zakresie informatyki jest tak ogromna, że trudno nawet wrzucać wszystkie osoby z tytułem zawodowym informatyka do przysłowiowego jednego worka. Ostatecznie, raczej trudno oczekiwać by osoba nauczająca informatyki w szkole zarabiała tyle samo, co specjalista IT w dużej firmie.

I jeszcze jedna kwestia. Branża IT, jak praktycznie żadna inna, jest bardzo otwarta na osoby nie posiadające nawet formalnego wykształcenia w tym kierunku. Wielu specjalistów w tym zakresie to nawet nie  osoby, które same nauczyły się tego wszystkiego, ale często także ludzie, którzy po prostu pasjonują się zagadnieniami w jakimś mniejszym lub większym stopniu związanymi z informatyką właśnie.

 

Medycyna

Mieliśmy trochę wątpliwości zawierając zawody medyczne w tym zestawieniu, ale z drugiej strony praktycznie dowolna specjalizacja w zakresie medycyny idealnie spełnia wymagania poszukiwanego zawodu. Nie ma co się oszukiwać – medyków brakuje zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Społeczeństwo coraz bardziej się bogaci, ale przy okazji także starzeje, więc siłą rzeczy wzrasta popyt na wszelkiego rodzaju usługi medyczne.

Czy warto wiązać swoją zawodową przyszłość z medycyną? Jak najbardziej! To w większości przypadków niezwykle trudna i odpowiedzialna praca, lecz z drugiej strony pamiętać trzeba o tym, że ratowanie drugiego człowieka jest niezwykle szlachetnym czynem.  A poza tym, po zdobyciu kilku lat doświadczeń oraz przebyciu odpowiednich kursów można liczyć na naprawdę dobre wynagrodzenie. Oprócz tego, lekarze i inni przedstawiciele medycznych profesji mogą z łatwością “dorabiać” w kilku miejscach pracy.

 

Kierowca ciężarówki

Bardzo często usłyszeć można o tym, że już niedługo zawód kierowcy niemal całkowicie zaniknie, ponieważ technologia umożliwia wprowadzenie autonomicznych samochodów do codziennego użytku. Tymczasem jednak nic nie wskazuje na to, by w przeciągu najbliższych kilku lat miało to stać się faktem, a już na pewno nie w Polsce. Co równie ważne, raczej nie ma co liczyć na to, że maszyny zastąpią ludzi w prowadzeniu pojazdów ciężarowych – a właśnie o takim zawodzie chcemy powiedzieć w tej sekcji.


Aktualnie, kierowca ciężarówki może swobodnie liczyć na miesięczne wynagrodzenie rzędu 5-6 tysięcy złotych. Oczywiście, ta praca ma także szereg wad, które mogą skreślić ją jako ścieżkę kariery dla wielu osób. Nieobecność w domu, niezdrowa dieta oraz brak ruchu – nie ma co się oszukiwać, nie jest to najbardziej zachęcająca perspektywa. Jednocześnie, gdy spojrzymy na najbardziej poszukiwane zawody to kierowca ciężarówki zazwyczaj jest na czele stawki.

 

A jak jest naprawdę?

Powyższe rozważania są w dużej mierze teoretyczne, a przedstawiają trzy zawody niemalże całkowicie od siebie różne. Warto przy tym wiedzieć o tym, że nie ma jednej, uniwersalnej recepty na to, jaki zawód wybrać. W zasadzie najlepszą odpowiedzią na tak zadane pytanie byłoby stwierdzenie – wybierz taką profesję, która sprawia Ci przyjemność i pasjonuje Cię. Bo właściwie po co wykonywać zawód, który miałby Cię nudzić? A prawdziwy pasjonat zarobi dobre pieniądze w praktycznie każdej dziedzinie!

Dodaj komentarz