Jak zaplanować remont?

Chcesz coś zmienić w swoim domu? A może masz już dosyć obecnej aranżacji wnętrz i myślisz o tym, by w końcu je przebudować? No to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Znajdziesz w nim porady na temat tego jak zacząć remont domu, jakie będą koszty takiego działania, a także jak zaplanować naprawy w domu. Zaczynamy!

Remont przestrzeni w której mieszkamy, niezależnie od tego czy to dom czy mieszkanie, wiąże się ze sporym nakładem czasu i pieniędzy. To niemałe wyzwanie przede wszystkim pod kątem logistyki. Ostatecznie, konieczność przeprowadzenia zmian w pomieszczeniu w którym na co dzień mieszkamy wiąże się z ogromnymi wyrzeczeniami. Musimy znosić obecność ekipy budowlanej, a przy tym także ogromną dezorganizację dookoła nas. Nie jest to łatwe! Szczególnie wtedy, gdy wracamy zmęczeni z pracy do domu i łakniemy odpoczynku. A tymczasem, w domu zamiast relaksu czekają na nas na wpół rozebrane wnętrza czy porozrzucane narzędzia.

Aby zatem, mówiąc kolokwialnie, nie zwariować w trakcie wykonywania remontów domowych, warto zadbać o odpowiednie rozplanowanie prac. Jak to zrobić?

Planujemy remont mieszkania – od czego zacząć?

Od…kartki i długopisu. Tak tak to nie pomyłka. Warto dokładnie rozpisać sobie wszystkie czynności, które chcielibyśmy wykonać w naszym  domu lub mieszkaniu. Dobry plan prac obejmuje zarówno drobne czynności, jak również bardziej ogólne pojęcia – na przykład, ponowna aranżacja wnętrz. 

Pisząc taki plan pamiętajmy przede wszystkim o dokładności. Należy zadbać o to, by znalazły się w nim wszystkie prace jakie zamierzamy wykonać. Tym sposobem unikniemy rozczarowań czy wręcz przekroczenia budżetu.

Lista zakupów

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek działania w domu, warto przygotować sobie listę zakupów. I to na długo przed jakimikolwiek pracami. Dlaczego? Ano dlatego, że jeżeli robisz to wszystko samemu, to niemalże na pewno czegoś zapomnisz po drodze. Nie ma w tym nic wstydliwego. Ostatecznie, jeżeli na co dzień nie pracujesz w branży budowlanej to przecież nie musisz się na tym znać, prawda?

Listę zakupów warto sobie opracować na kilka tygodni przed rozpoczęciem  prac. Pozwoli Ci to wykonać kosztorys remontu i spokojnie zaplanować kolejne zakupy i wydatki. A poza tym, może się okazać, że wybrane przez Ciebie elementy aranżacji są dostępne jedynie na zamówienie. I trzeba będzie czekać kilka tygodni na ich dostarczenie. Chyba nie chcesz przerywać prac z tak błahego powodu?

Remontować samemu?

W dobie internetu oraz powszechnego dostępu do video czy nawet tekstowych instrukcji dotyczących tego, jak wykonywać różnego rodzaju prace remontowe w domu, zatrudnianie ekipy budowlanej może się wydawać zbędnym wydatkiem, niepotrzebnie podwyższającym koszt remontu mieszkania. Tym bardziej, że takie prace jak malowanie czy nawet położenie tapet bez problemu wykonamy samemu.

A może jednak ekipa?

Tylko z drugiej strony – skoro czytasz ten artykuł to pewnie nie masz zbyt wielkiego doświadczenia w branży. No bo skoro szukasz jak zaplanować remont, to przecież nie po to by sprawdzić, jak robią to inni, ale raczej w poszukiwaniu inspiracji.

Jeżeli chcesz dokładnie zaplanować koszt remontu, to współpraca z firmą budowlaną może być lepszym rozwiązaniem niż wykonywanie tych czynności samemu. Pamiętaj, że dobra ekipa budowlana będzie Ci w stanie znacznie precyzyjniej oszacować koszty całości niż gdybyś robił to samemu.

Ile kosztuje remont?

To pytanie, które nurtuje w zasadzie każdego. W sumie nie ma chyba się co dziwić. Dla większości z nas jest to bowiem niemały koszt. Obliczając jednak budżet na ten cel musimy pamiętać o następujących czynnikach:

  • robocizna
  • materiały budowlane
  • materiały niezbędne do wykonania poszczególnych czynności

Warto również wziąć pod uwagę fakt, iż ceny na rynku budowlanym stale się zmieniają. Jeżeli chcesz choć trochę zaoszczędzić to warto odpowiednio wcześniej zacząć obserwować rynek materiałów budowlanych. Może się bowiem okazać, że w najbliższej hurtowni czy supermarkecie już niedługo będą jakieś ciekawe wyprzedaże. Zawsze możesz dzięki temu całkiem sporo zaoszczędzić!

Ile trwa remont domu?

I znów temat-rzeka. Remont domu może równie dobrze trwać 2 tygodnie, jak i 2 lata. Wszystko zależy nie tylko od Twojego budżetu, ale przede wszystkim dostępności i wolnych sił przerobowych fachowców. Bo nie ma się co oszukiwać – znalezienie ekipy, która będzie w stanie od razu wejść do Twojego domu lub mieszkania i rozpocząć tam prace łatwe nie jest. Warto zatem zadbać o wyszukanie ekipy budowlanej odpowiednio wcześniej.

W trakcie poszukiwań nie wahaj się przeglądać internetu – znalezienie opinii o firmach budowlanych może łatwe nie jest, ale wśród informacji które zapewne uda Ci się znaleźć, bez problemu wyłuskasz te, które mogą zdecydować o wyborze konkretnej ekipy. Lub rezygnacji z niej. Bo Polacy kochają narzekać!

Czy remont jest na Twoje nerwy?

To zależy. Samemu musisz tu podjąć decyzję. Czasem lepiej wyprowadzić się z domu na czas remontu. Pamiętaj przy tym, że jest to jednak czynność konieczna. Jakby nie patrzeć – przebywanie we wnętrzach, które nie są dla Ciebie komfortowe/praktyczne ma wpływ na poziom zadowolenia z mieszkania.

 

Dodaj komentarz