Jak reklamować firmę?

Niegłupi powiedział „reklama dźwignią handlu”. Możesz mieć najlepszą na świecie ofertę, idealne ceny produktów oraz oferować perfekcyjną specjalizację w danej dziedzinie. Cóż jednak z tego, jeżeli nikt nie wie o Twojej firmie? Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób możesz łatwo i skutecznie promować swój biznes. Gdzie reklamować firmę? Jak reklamować firmę? Czytaj dalej!

Warto wiedzieć, że w dzisiejszych czasach wybór metod reklamy, jakie działały jeszcze kilka lat temu, z grubsza nie ma sensu. Fakt, wszystko w dużej mierze zależy od branży, ale w większości wypadków można stwierdzić, że dzisiejszy odbiorca potrzebuje bardzo jasnych i konkretnych komunikatów, skupionych raczej wokół określonych kanałów przekazu. Jakie zatem formy reklamy NIE działają? Oto kilka z nich.


Reklama w gazecie

O ile nie prowadzisz punktu usługowego, nastawionego głównie na okolicznych mieszkańców, raczej odpuść sobie reklamę biznesu w gazecie. Sprzedaż prasy dramatycznie spada, a co za tym idzie, ilość osób do których dotrzesz ze swoją reklamą jest naprawdę niewielka. A dodajmy do tego jeszcze fakt, iż reklamując się w gazecie wcale niekoniecznie nie trafiasz do swojej grupy docelowej – gazety czytają przecież różni ludzie, prawda?

Zatem – prasie mówimy raczej stanowcze NIE. Aczkolwiek portal związany z daną gazetą ma jak najbardziej sens. Czytelnicy chętnie czytają swoje ulubione tytuły właśnie w Internecie.


Reklamy bilboardowe


Jak Polska długa i szeroka, tak wszędzie znajdziemy całe mnóstwo reklam zewnętrznych. Dowiedzieć się z nich można prawie wszystkiego – m.in. tego, na kogo powinniśmy zagłosować, które dachówki są najlepsze, a także tego, że za 500 m znajdziemy najlepszy kebab w mieście. Czy w tym informacyjnym szumie reklama w takiej formie jeszcze w ogóle ma sens?

Cóż, i tak i nie. O ile faktycznie prowadzisz restaurację z orientalnym jedzeniem położoną tuż przy głównej trasie, to inwestycja w bilboard ma sens. Nie ma natomiast celu inwestycja w reklamę bilboardową dla firmy, która prowadzi działalność gdzieś indziej. No chyba, że zależy Ci na budowie świadomości marki wśród potencjalnych klientów, ale to niezwykle drogie działania.

 

Ulotki


Samemu się zastanów – kiedy ostatnio skorzystałeś z usług jakiejś firmy, o której informacje znalazłeś na ulotce wrzuconej do skrzynki pocztowej? No właśnie…W dzisiejszych czasach raczej unikamy czytania materiałów reklamowych – jest ich aż nadmiar, więc często po otrzymaniu takiego materiału ląduje on po prostu w koszu na makulaturę. I choć koszt wydruku czy dystrybucji ulotek nie należy do wysokich, to jednak niestety są to w dużej mierze wyrzucone pieniądze.

 

A co się opłaca?

Ale żeby nasz wpis nie był aż tak bardzo negatywny, to poniżej prezentujemy kilka pomysłów na reklamę firmy, które mogą przynieść realne korzyści w postaci zwiększonej ilości klientów. Warto je poznać! I zastosować!

Internet

Nie jest tajemnicą, że w dzisiejszych czasach życie już dawno przeniosło się do Internetu. Sieć nie jest już tylko miejscem w którym mamy “second life” (drugie życie) – powoli, życie w “realu” staje się tym drugim. Dlaczego zatem nie wykorzystasz potencjału internetu do promocji swojej firmy? Póki co jest to i tak względnie tanie.

Reklama firmy w Internecie – strona internetowa

 

Podstawa to oczywiście działająca, estetyczna strona internetowa. Warto zadbać o to, aby treść strony internetowej dobrze opisywała Twoją działalność, a także prezentowała ofertę firmy. Zadbaj zatem o zdjęcia czy opisy firmy.

Nie wiesz jak zrobić stronę internetową? Nic prostszego – w sieci znajdziesz całe mnóstwo darmowych kreatorów, które w kilka kliknięć pomogą Ci stworzyć prostą wizytówkę w Internecie. A jeżeli nie czujesz się na siłach to zawsze możesz rozpocząć współpracę z programistą – ceny za stworzenie strony internetowej bardzo spadły w ostatnich latach.

Gdzie reklamować firmę w Internecie?


Podstawa to oczywiście reklamy w wyszukiwarce. Zauważ, że gdy poszukujesz czegoś w internecie, to część wyników na wybraną przez Ciebie frazę jest nieco wyżej i posiada dopisek “reklama”. To właśnie o nich mówimy. TO tak zwane reklamy Google Adwords. Warto tam się pojawić -można je dosyć dokładnie ustawiać na konkretne lokalizacje czy grupy odbiorców.


Zaraz zaraz – co? Tak, reklama internetowa pozwoli Ci zdecydować czy chcesz, aby ofertę Twojej firmy zobaczył 24 latek z Warszawy przeglądający reklamy o północy czy też zupełnie inna grupa odbiorców. Koszty za frazy wciąż są relatywnie niskie, a dotarcie naprawdę szerokie.

 

Facebook – reklamy

Jak reklamować się na Facebooku? W dużej mierze tak samo jak w Google Adwords. Z łatwością znajdziesz w internecie poradniki jak krok po kroku samemu ustawić reklamy na tym najpopularniejszym portalu społecznościowym świata. Warto z tego skorzystać, dopóki jest to względnie tanie.

 

Dodaj komentarz