Jak planować trasę?

Wakacje w pełni, więc temat mocno aktualny. Tym bardziej, że pomimo ciągłej poprawy warunków na drogach poruszanie się po naszym kraju ciągle potrafi pochłaniać mnóstwo czasu. Zobacz, jak zaplanować szybkie i skuteczne przemieszczanie się po Polsce i nie stracić przy tym nerwów. Wbrew pozorom to możliwe, nawet jeżeli jedziesz nad morze w piątek wieczorem najbardziej uczęszczaną trasą!

Gdzie znaleźć trasę?

Papierowe atlasy to już przeszłość. Dziś większość z nas używa różnego rodzaju aplikacji internetowych do wyznaczania tras przejazdu. Owe programy niejako myślą za nas, ale też mają swoje ograniczenia i błędy. Nieraz bywa tak, że startując z jednego punktu miasta mamy zupełnie inną trasę wyznaczoną niż w przypadku adresu oddalonego o 2-3 kilometry. No cóż, automat, który ma określone algorytmy.

Trzeba jednak przyznać jedno. Mapy internetowe w naprawdę dużym stopniu ułatwiają kwestię planowania tras. Przede wszystkim są w miarę aktualne, a co za tym idzie, mamy w nich informacje o wszystkich nowych drogach. To spora zaleta w porównaniu choćby z nawigacją czy mapą papierową.

A jak ominąć korki?

Rozwiązaniem na omijanie korków jeszcze zanim na nie natrafimy są również różnego rodzaju aplikacje. Nie będziemy tutaj wymieniać żadnej z nich, aby nie zostać posądzonymi o stronniczość, ale przyznać trzeba, że tego rodzaju programy dosyć intensywnie pomagają kierowcy w czasie jazdy.

Czy można im wierzyć? Cóż, dopóki są to aplikacje, które opierają się na danych podsyłanych przez użytkowników w czasie rzeczywistym, to korzystanie z nich ma jak najbardziej sens. Poszczególni użytkownicy niejako ostrzegają się nawzajem o korkach i innego typu utrudnieniach, jakie mogą wystąpić na trasie. To bardzo przydatna funkcja, szczególnie jeżeli nie znamy danej okolicy i nie mamy nawet świadomości, że takie problemy mogą wystąpić.

A CB?

Niezawodnym kompanem każdego kierowcy pozostaje CB Radio. Niestety, liczba jego użytkowników regularnie spada. O ile w okolicach dróg uczęszczanych przez ciężarówki można jeszcze czegoś się dowiedzieć, o tyle poza nimi popularność radia jest coraz mniejsza.

Dodaj komentarz