Jak dobrać olej silnikowy?

Przez wielu kierowców bagatelizowany (choć trudno w to uwierzyć), olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów w każdym samochodzie. Jest tak samo ważny jak krew w ciele człowieka – zapewnia bowiem prawidłowe krążenie i działanie poszczególnych elementów silnika. To właśnie dlatego tak istotny jest zarówno jego poziom, odpowiednie ciśnienie, jak i jakość.

Jak wybrać olej silnikowy? Wielu kierowców pozostawia tę decyzję swojemu…portfelowi, sięgając po najtańsze produkty dostępne akurat na rynku. Tymczasem, to błąd. Nie mówimy bynajmniej, że wszystkie tanie produkty z zakresu samochodowej chemii są złe, ale nie warto w tym zakresie nadmiernie oszczędzać. Tym bardziej, że zwykle oszczędność wyniesie kilka złotych, a przy tym może spowodować rozległe problemy w silniku.

Jakość oleju – co jest ważne?

Pierwsza i najważniejsza kwestia – o ile producent nie zarządził inaczej, to do auta wlewamy zawsze olej syntetyczny. Tylko taki środek zapewnia odpowiednie smarowanie poszczególnym elementom jednostki napędowej, pozwalając im tym samym długo i bezawaryjnie działać.

Duży przebieg – gorszy olej?

Często usłyszeć można, że w aucie  które ma pokaźny przebieg (np. powyżej 200 tysięcy kilometrów), stosować należy oleje o gorszych parametrach – na przykład, półsyntetyczne. Tymczasem – to nieprawda! W szczególności dotyczy to silników wyposażonych w turbosprężarki, gdzie taki olej w krótkim czasie doprowadzi do jej przyspieszonego zużycia, bowiem nie pozwala osiągnąć założonego poziomu  smarowania.

Jeżeli auto „bierze” olej silnikowy to wtedy warto zająć się tym problemem i usunąć przyczynę zużycia. Zastosowanie gęstszego oleju w tym przypadku raczej nie pomoże – owszem, zużycie oleju może chwilowo spadnie, ale za jakiś czas znowu powróci.

Co mówi producent?

Absolutną podstawą do rozważań na temat idealnego oleju silnikowego jest instrukcja obsługi auta. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego środka smarnego, warto zapoznać się z normami jakich oczekuje producent auta. Potem, sprawdźmy czy wybrany przez nas produkt spełnia te normy – tylko taki olej będzie w stanie zapewnić jednostce napędowej odpowiedni poziom smarowania, a co za tym idzie, bezawaryjną pracę przez lata. 

Dodaj komentarz