Instalacja LPG w aucie – czy warto?

Coraz więcej kierowców decyduje się na montaż instalacji LPG w swoim samochodzie. Z jednej strony nie powinno to nikogo dziwić. Perspektywa jazdy na paliwie, którego litr kosztuje na stacji  połowę ceny benzyny jest kusząca. Problem jedynie w tym, że samo tankowanie to jeden z wielu kosztów.

Czy warto zainwestować w LPG? Zastanówmy się!

Ile kosztuje instalacja?

Absolutnie podstawowa kwestia. Koszt instalacji waha się od nieco ponad 2 tysięcy złotych aż do 10 tysięcy. Oczywiście, górne widełki to raczej układy, które tworzone są z myślą o zaawansowanych technologicznie systemach – na przykład, do aut, które jeżdżą wyłącznie na gazie (bez zużycia benzyny) lub samochodów z silnikami Diesla. Zwykła instalacja to koszt raczej 2-3 tysięcy złotych.

Bezpośredni wtrysk a LPG

Coraz więcej samochodów z silnikami benzynowymi ma również bezpośredni wtrysk paliwa. Jeszcze kilka lat temu była to poważna przeszkoda dla montażu LPG. Dziś, obecne na rynku technologie pozwalają bezproblemowo zamontować gaz do takiego auta. Oczywiście będzie to nieco droższe niż standardowe instalacje – ok. 1000 zł więcej.

Jakie inne koszty?

Przy kalkulowaniu ewentualnych oszczędności jakie możemy osiągnąć montując układ zasilania gazem w samochodzie koniecznie należy wziąć pod uwagę następujące koszty:

  • konieczność wykonywania przeglądów instalacji
  • przyspieszone zużycie świec, cewek i przewodów
  • droższy przegląd techniczny (coroczny)

Fakt faktem, nie są to jakieś powalające koszty, ale z drugiej strony zawsze jest to kilkaset złotych więcej niż w przypadku auta zasilanego wyłącznie benzyną. Oczywiście, jeżdżąc na gazie LPG warto wziąć też pod uwagę, że nasz samochód wciąż potrzebuje benzyny. Jest ona niezbędna choćby przy rozruchu silnika. Taki koszt trzeba również doliczyć.

Czy warto?

Generalnie, im więcej pali auto, tym bardziej opłacalny jest montaż LPG. O ile w przypadku aut miejskich, które na dodatek pokonują niewiele kilometrów w ciągu roku LPG niekoniecznie będzie dobrym wyborem, o tyle w dużym SUV-ie ma jak najbardziej sens.

Oczywiście, zanim zdecydujemy się na taki ruch warto wziąć kalkulator w dłoń i sprawdzić jak długo będzie

Dodaj komentarz