Ile realnie kosztuje utrzymanie auta?

Wszyscy cieszymy się, gdy nasze samochody mało palą i rzadko odwiedzamy stację paliw celem zatankowania. Tyle tylko, że ostateczny koszt utrzymania pojazdu to coś znacznie więcej. Gdyby chodziło tylko o paliwa, to zapewne każdy z nas jeździłby Smartem. Lub Maluchem. A tak nie jest.

Na ostateczny koszt utrzymania samochodu ma wpływ całe mnóstwo czynników, a koszty tankowania są tylko jednym z nich. Pierwsza i absolutnie podstawowa kwestia to oczywiście wydatki na naprawy. Wiadomo, że odwiedzanie autoryzowanego serwisu danej marki w przypadku starszych aut nie jest zbytnio polecane. Koszty utrzymania w tym wypadku mogą łatwo doścignąć połowy wartości auta. Można to obniżyć, wybierając choćby warsztaty niezależne.

Części zamienne

Kolejna kwestia to same części i ich zakup. Nie da się ukryć, że w wielu przypadkach kupno elementów zamiennych do auta potrafi się wiązać z ogromnym wydatkiem. To żadna tajemnica, że niektóre marki (segment premium) mają wyjątkowo drogie części. Tę kwestię również musisz brać pod uwagę, wybierając odpowiednie auto dla siebie. Owszem, można w jakiś sposób obniżyć te wydatki, na przykład kupując nieoryginalne elementy, ale nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie.

Ubezpieczenie

Posiadanie samochodu z silnikiem o dużej pojemności w większym mieście to krótka droga do niezwykle wysokiej kwoty ubezpieczenia. Niestety, stałe podwyżki cen OC sprawiają, że ubezpieczenie samochodu potrafi dziś mocno uderzyć po kieszeni. Można oczywiście rezygnować z coraz to kolejnych opcji ubezpieczenia czy też szukać tańszej firmy, ale fakt pozostaje faktem – zakup obowiązkowego OC to wydatek niezwykle duży. Na szczęście, możemy tu śmiało wybierać firmę, która oferuje możliwie niskie kwoty, bo zakres takiego ubezpieczenia w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest praktycznie taki sam.

Utrata wartości

Jedne marki tracą mniej, drugie więcej. Nie od dziś wiadomo, że znacznie więcej na wartości straci luksusowa limuzyna niż popularny kompakt klasy średniej. Tabele utraty wartości konkretnego auta, a nawet wersji silnikowej, znaleźć można bez problemu w Internecie.

Dodaj komentarz