Finansowanie auta

Chcesz kupić samochód? Zastanawiasz się, które formy finansowania auta będą najkorzystniejsze? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule! Bo wbrew pozorom odpowiedź nie jest taka łatwa, a ostateczny wybór zależy od wielu czynników.

 

Jakie formy finansowania samochodu mamy? Oto te najbardziej popularne:

  • Gotówka
  • Leasing
  • Kredyt


Którą z tych form warto wybrać? Zastanówmy się!

Zakup za gotówkę


Teoretycznie, idealna forma nabycia auta. Płacisz raz, nie musisz się niczym przejmować. Niestety, bardzo często okazuje się, że to się po prostu nie opłaca. O ile jeszcze kupujesz samochód, który jest w Twoim zasięgu finansowym w ciągu, na przykład 3 miesięcy, a jego zakup nie wymaga od Ciebie wyrzeczeń w postaci oszczędności, to wszystko w porządku.

 

Niestety, nader często okazuje się, że taki zakup jest po prostu nieuzasadniony ekonomicznie. Nie tylko pozbywasz się ogromnych zasobów finansowych, ale wręcz blokujesz sobie kolejne inwestycje. No bo wyobraź sobie, że musisz nagle wydać te trzydzieści tysięcy złotych. Trochę sporo, prawda?

 

A jeżeli nagle okaże się że nowozakupiony pojazd będzie wymagał jakichkolwiek inwestycji? No cóż, zdarza się. A co gorsza – w takiej sytuacji nie masz praktycznie żadnych szans na naprawę. No chyba że zostawisz sobie rezerwę finansową.


Kupujesz za gotówkę – nie wydawaj całej kwoty

 

Niby to logiczne, ale jakżę często w przypływie emocji kupujemy auto i wydajemy na nie praktycznie całe oszczędności? Wybierając samochód warto zostawić sobie środki na tak zwany pakiet startowy.


O jakich kwotach mówimy? Cóż, w zależności od auta będzie to od 1000 nawet do 4000 złotych. Trudno tu jednoznacznie określić kwotę jaką trzeba poświęcić na inwestycje po zakupie samochodu, ale ogólnie trzeba liczyć się właśnie z takimi wydatkami. Kwota zależy oczywiście od stanu samochodu, jak również od klasy auta – innych kosztów możemy się spodziewać w przypadku luksusowej limuzyny, a innych w przypadku auta kompaktowego popularnej marki.

 

A może kredyt?

 

To mogłoby się wydawać idealnym rozwiązaniem. Ostatecznie, wybierając kredyt nie mrozimy gotówki – a przynajmniej nie całej. Poza tym, możemy w takiej formie kupić nieco lepsze auto – na przykład, jeżeli za gotówkę kupimy samochód wart 30 tysięcy złotych, to i w tym wypadku możemy przeznaczyć dokładnie tyle, ale na wkład własny. A wartość auta może być nawet kilkukrotnie wyższa. W rezultacie, my spłacamy raty (których wysokość zależy od ugody z bankiem), a jednocześnie jeździmy autem o kilka klas wyższym lub kilka lat młodszym.

Oczywiście kredyt, jak wszystko, ma też swoje wady. Musimy pamiętać o tym, że banki to też firmy. To oznacza, że koniec końców koszty zaciągnięcia takiego zobowiązania będą znacznie wyższe niż gdybyśmy kupili ten sam pojazd za gotówkę.


Do tego dochodzi jeszcze kolejna kwestia. Jeżeli zdecydujemy się wziąć kredyt to na pewien czas zmniejszamy swoją zdolność kredytową. Czyli – mając już pożyczkę na auto możemy mieć większy problem z uzyskaniem finansowania choćby na mieszkanie. Czy zakup sprzętu RTV lub AGD. 


I jeszcze jedno. Kredyt może wyjść drogo – a co zrobić, gdyby nagle okazało się, że wybrane przez nas auto ma jakąś wadę? Albo będzie problematyczne w obsłudze? No cóż, wtedy musimy sprzedać je, a mimo to kredyt nadal płacić. Pozbycie się tego instrumentu finansowego nie jest niestety proste.

Leasing?

Leasing lub wynajem długoterminowy to świetne rozwiązania dla osób, które lubią często zmieniać auta. Nie chcą przywiązywać się do jednego egzemplarza przez wiele lat. Decydując się na taką formę finansowania co prawda nie będziemy właścicielami auta, ale przynajmniej możemy korzystać w pełni z praw, jakie przysługują jego użytkownikowi.


Ponadto, leasing samochodu bardzo często zdejmuje z nas obowiązek ponoszenia kosztów związanych z jego serwisowaniem. Oczywiście wszystko zależy od programu na jaki się zdecydujemy, ale zazwyczaj większość firm leasingowych zawiera zarówno ubezpieczenie jak również pakiet serwisowy w kwocie, jaką płacimy za wynajem pojazdu.

 

Leasing pod względem finansowym wygląda podobnie do kredytu. Jedyna różnica jest taka, że nie my jesteśmy właścicielami auta, ale firma, która oferuje ten instrument finansowy. Jeżeli nie ma to dla Ciebie znaczenia, nie chcesz kupować samochodu za gotówkę, to może warto przemyśleć tę opcję?

 


Jakie koszty po zakupie?


Tu jeszcze wrócimy na chwilę do tematu, który zainteresuje osoby kupujące auto na kredyt lub za gotówkę. Jak już wspominaliśmy powyżej, warto pozostawić sobie coś w rodzaju poduszki finansowej na kupno takiego pojazdu. Koszty, które musimy wziąć pod uwagę to przede wszystkim:

  • Opony – nie ma co liczyć, że będą nowe
  • Wymiana napędu rozrządu
  • Wymiana elementów zawieszenia 
  • Zakup ubezpieczenia

 

Dodaj komentarz