Czy hybrydy są trwałe?

Wiele osób obawia się, że samochody z silnikami hybrydowymi mogą być pułapką jeżeli chodzi o koszty utrzymania. I choć spalanie takich aut jest wręcz minimalne, to obawa przed ewentualnymi kosztami usunięcia awarii jest na tyle duża, że kierowcy często wolą pozostać przy bardziej tradycyjnych formach napędu. Tymczasem, nie takie hybrydy złe, jakby się to mogło wydawać.

Co się psuje w autach hybrydowych? Cóż, pamiętajmy przede wszystkim o tym, że jednostki hybrydowe to przede wszystkim najprostsze wersje benzynowe. Nie ma tu bezpośredniego wtrysku paliwa, drogich w naprawie wtryskiwaczy czy sprzęgła z dwumasowym kołem zamachowym. Zamiast tego, mamy niewysilone jednostki benzynowe, które na dodatek cieszą się opinią stosunkowo niezawodnych. Czyli – z samym silnikiem problemów raczej nie będzie.

Uwaga – są na rynku hybrydy łączone z silnikami diesla, ale to rzadkość.

A co z osprzętem pojazdu hybrydowego? Tak naprawdę, jedynym elementem który podlega wymianie są baterie. Na szczęście, ich wytrzymałość jest naprawdę spora – nawet do 10 lat. Poza tym, koszt ewentualnej ich naprawy to kilka tysięcy złotych, a więc praktycznie identyczna kwota jak ta, którą wydalibyśmy na doprowadzenie kilkuletniego diesla do porządku. Opłaca się? Naszym zdaniem tak!

Spalanie

Jak każdy samochód, hybryda spala naprawdę różne ilości paliwa. Najlepiej sprawdza się oczywiście w mieście, gdzie jednostkę spalinową stale wspiera silnik elektryczny. Paradoksalnie, w trakcie dynamicznej jazdy na trasie spalanie może być nawet wyższe niż w mieście. Na szczęście, do aut z silnikami hybrydowymi można dosyć łatwo założyć instalację gazową, która pozwala na wyraźne obniżenie kosztów eksploatacji takiego samochodu. To proste jednostki benzynowe, które przecież nie wymagają jakichś zaawansowanych rozwiązań.

Czy hybryda się opłaca?

Na pewno warto przemyśleć zakup takiego auta, szczególnie jeżeli jeździmy głównie po mieście. Na trasę to już nieco gorszy wybór, tam zdecydowanie lepiej sprawdzą się auta z konwencjonalnym napędem. Aczkolwiek – wybór należy do Ciebie. Oferta używanych aut z silnikami hybrydowymi stale rośnie i jest szansa, że i Ty znajdziesz dla siebie coś ciekawego.

Dodaj komentarz