Ciężarki do wyważania kół – do czego dokładnie służą?

Duży wpływ na komfort jazdy samochodem ma poprawne wyważenie kół. Przekłada się to między innymi na dobre trzymanie się jezdni. Do wyważania kół wykorzystuje się specjalne ciężarki. Służą one do korygowania masy koła. Stosowanie ciężarków powoduje prawidłowe rozłożenie masy, a to z kolei nie wywołuje wibracji koła.

Czym są ciężarki do wyważania kół?

Ciężarki do wyważania kół to niewielkie elementy przeznaczone do korygowania i przeciwdziałania nierównowagom, jakie występują podczas wyważania opon. Dodanie takich ciężarków do koła dodaje im masy, co z automatu powoduje, że masa całego koła jest rozłożona równomiernie wokół osi obrotu. Ma to bardzo duży wpływ zarówno na komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo.

Ciężarki do wyważania kół, są dostępne od ręki. Można je kupić w sklepach motoryzacyjnych. Są sprzedawane w opakowaniach po kilkadziesiąt sztuk, a ich cena jednostkowa jest całkiem niska.

Rodzaje ciężarków do wyważania kół

Ciężarki do wyważania kół, różnią się nie tylko rodzajem materiału, z którego są wykonane, ale i sposobem montażu. Wyróżnia się ciężarki nabijane ołowiane. Waga jednego może wynosić 500 g. Te jednak nie są już stosowane w samochodach osobowych do 3,5 t ze względów ekologicznych. Do najpopularniejszych należą ciężarki cynkowe nabijane. Są znacznie cięższe niż ołowiane i stanowią ich alternatywę. Ciężarki stalowe nabijane pokryte powłoką cynkową zapobiegają korozji obręczy koła. Alternatywą dla ciężarków nabijanych są ciężarki klejone. Wybierając konkretne, trzeba zwrócić uwagę na taśmę klejącą, którą mocuje się je do obręczy.

Jak dobrać ciężarki do felg?

Aby stosowanie ciężarków miało sens, trzeba przede wszystkim dobrze je dobrać. Ciężarki dobiera się do rodzaju felgi. Jeśli felga jest stalowa, należy wybrać ciężarki nabijane. W przypadku felg lekkich, aluminiowych, wykorzystuje się ciężarki klejone. Ilość ciężarków powinna być dostosowana do potrzeb konkretnego koła i przypadku. Do wyważania kół służą specjalne urządzenia. Dzięki nim właśnie wiadomo, ile ciężarków należy nabić na felgę. Wyważenie kół i tym samym nabicie ciężarków jest możliwe tylko w profesjonalnym serwisie wulkanizacyjnym, a kupić je i zasięgnąć profesjonalnej porady można w firmie WulMax. Więcej ciekawych informacji o doborze ciężarków znajdziecie także na ich stronie https://www.wulmax.pl/ciezarki-wywazanie-kol.

Ciężarki do wyważania kół to niewielkie elementy, ale pełnią ważną funkcję. To one wpływają na jakość, bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jeśli kierowca odczuwa wibracje kół, powinien rozważyć ich wyważenie, a przynajmniej sprawdzenie masy całych kół. Być może problem tkwi właśnie w tym szczególe, a rozwiązać go można całkiem tanim kosztem i to w krótkim czasie.

Dodaj komentarz