Od prawie 3 lat w polskim prawie funkcjonuje pojęcie bezpośredniej likwidacji szkód. Czym ono jest i czy rzeczywiście jest to tak korzystne dla kierowcy, jak przedstawiają to media?
Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do setek drobnych kolizji. W ich rezultacie zazwyczaj nikt specjalnie nie cierpi, ale dosyć sporym uszkodzeniom ulegają samochody. Poziom komplikacji we współczesnych autach jest z reguły na tyle duży, że nawet naprawa drobnych zarysowań potrafi być naprawdę kosztownym przedsięwzięciem. Do tego dochodzi jeszcze kwestia dopełnienia setek formalności która potrafiła dosyć znacznie uprzykrzyć życie uczestnikom takiego zdarzenia drogowego.
Bezpośrednia likwidacja szkód – plusy
Na szczęście, od początku kwietnia 2015 te problemy praktycznie już nie istnieją. Dzięki wprowadzonym w polskim prawie zmianom polegającym na wprowadzeniu możliwości bezpośredniej likwidacji szkód, posiadacz samochodu praktycznie nie musi martwić się wszystkimi kwestiami formalnymi. Od tej pory, jeżeli Twoje auto zostanie uszkodzone w wyniku zdarzenia drogowego, to odszkodowanie i tak otrzymasz od swojego ubezpieczyciela, bez konieczności żmudnej konfrontacji z ubezpieczycielem sprawcy!
Do tej pory było tak, że po wypadku poszkodowany musiał zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy i toczyć batalię o odzyskanie swoich pieniędzy. Wprowadzenie bezpośredniej likwidacji szkód znacznie tę kwestię uprościło, co w dużym stopniu ułatwia pozytywne zakończenie całego procesu.
Warunki
Warto jednak pamiętać, że bezpośrednia likwidacja szkód nie jest możliwa w każdym wypadku. Przede wszystkim, spełniony musi zostać szereg warunków co może sprawić, że przy niektórych przypadkach i tak konieczna będzie wyżej wspomniana konfrontacja.
Warunki do zastosowania bezpośredniej likwidacji szkód:
- oba pojazdy muszą być zarejestrowane w Polsce
- zdarzenie drogowe obejmuje maksymalnie 2 pojazdy
- wartość zgłoszonych szkód nie przekracza 30 tysięcy PLN
Jak widać, są pewne obwarowania które sprawiają, że bezpośrednia likwidacja szkody nie zawsze będzie możliwa. Z drugiej jednak strony wyraźnie widać, że ten nowy przepis pomoże przede wszystkim uczestnikom drobnych kolizji w miastach – a więc w sytuacjach, w których toczenie długotrwałych batalii było zazwyczaj bezsensowne, biorąc pod uwagę ewentualny zysk.
Więcej na https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/czy-bezposrednia-likwidacja-szkod-jest,14,0,2336526.html