Badania lekarskie dla kierowców – jak wybrać neurologa

Neurolog jest specjalistą zajmującym się diagnostyką i leczeniem chorób związanych z rdzeniem kręgowym oraz centralnym układem nerwowym. Częste bóle lub zawroty głowy, a także zaburzenia równowagi to tylko niektóre objawy, z którymi należy zgłosić się do takiego lekarza. Jak jednak wybrać najlepszego specjalistę? Podpowiadamy.

Czym zajmuje się neurolog i jakie schorzenia leczy?

Neurologia to dziedzina obejmująca choroby obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Ze względu na to, że jest powiązana z psychiatrią, lekarz taki często współpracuje ze specjalistą jakim jest psychiatra. Śląsk jest regionem, gdzie znajdziemy wielu wykwalifikowanych lekarzy. Do neurologa należy zgłosić się w przypadku dolegliwości chorobowych takich jak: bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi, drżenie i kurczenie mięśni, a także zaburzeniami czucia i świadomości oraz problemami z koordynacją ruchową.

Jakie choroby leczy neurolog?

Neurolog na Śląsku diagnozuje i prowadzi terapię w przebiegu chorób takich jak: rwa kulszowa, zwyrodnienie kręgosłupa, miopatie, miastenia, choroba Parkinsona, padaczka, stwardnienie rozsiane, a także nerwica. Lekarz ten zajmuje się także osobami po przebytym udarze. Z tego powodu współpracuje również ze specjalistami z innych dziedzin, takich jak: psychiatria, a także rehabilitantami.

Na co zwrócić uwagę wybierając neurologa?

Podczas poszukiwań neurologa, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy sprawdzić jakie doświadczenie i specjalizacje posiada taka osoba. Naczelna Izba Lekarska udostępnia wyszukiwarkę, w której można sprawdzić, czy osoba taka posiada uprawnienia do wykonywania zawodu, a także jaką specjalność ukończyła.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na opinie na temat danego specjalisty w internecie. Jego byli i obecni pacjenci często opisują swoje przypadki i przebieg leczenia. Wiele negatywnych komentarzy powinno skłonić nas do przemyślenia, czy warto wybierać takiego specjalistę.

Dodatkowo szukając neurologa, warto zwrócić uwagę na dostępne terminy wizyt. Jest to szczególnie istotne, jeżeli chcemy umówić się do specjalisty jak najszybciej. Ważne są także godziny przyjęć lekarza — jeżeli pracujemy zawodowo i nie możemy w niektórych terminach udać się do placówki medycznej, najlepiej wybrać specjalistę, który przyjmuje swoich pacjentów także w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Niebagatelne znaczenie dla wielu osób ma również cena za pierwszą i kolejną wizytę, a także lokalizacja placówki, w której przyjmuje lekarz. Im jest bliżej naszego miejsca zamieszkania, tym zwłaszcza dla osób mających problemy z poruszaniem się lepiej.

Dodaj komentarz