Jak zadbać o ogród jesienią?

Za oknem coraz zimniej, a liście dawno spadły już z drzew. Czy w takich warunkach można odpowiednio zadbać o ogród? Jak sprawić, by po powrocie wysokich temperatur nadal prezentował się on równie dobrze co przed nadejściem chłodnych dni? Poniżej kilka porad na temat tego jak zadbać o ogród jesienią.

Co można zrobić w ogrodzie jesienią?

Nawet pomimo chłodów jesień może być idealnym momentem na sadzenie czy przesadzanie roślin. Jeżeli zrobimy to jeszcze w październiku lub nawet na początku listopada (bo przecież zdarzają się jeszcze ciepłe dni) to jest spora szansa, że rośliny zdołają się idealnie ukorzenić jeszcze przed nadejściem mrozów, a na wiosnę będą już bardzo ładnie rosnąć. I nie można zapominać o tym, że rośliny zasadzone na jesieni praktycznie nie są wystawione na działanie suszy czy promieni słonecznych, co tylko pozytywnie wpływa na ich kondycję.

Chcesz założyć żywopłot w swoim ogrodzie? Jesień będzie na to idealnym momentem. Poza tym, październik i listopad to świetna chwila na zakupy do ogrodu – kopane z gruntu rośliny są wtedy nieco tańsze niż w pozostałe pory roku.

Co z kwiatami?

I choć laikowi jesień nie wydaje się być najbardziej odpowiednim momentem na prace z kwiatami, to warto pamiętać, że sporo jest gatunków kwiatów, jakie idealnie czują się nawet podczas chłodnych miesięcy. Jakie kwiaty warto sadzić jesienią?

Przede wszystkim są to wszelkiego rodzaju rośliny cebulowe, takie jak choćby tulipany, hiacynty, lilie czy nawet mniej popularne propozycje w rodzaju ranników, ozdobnych czosnków czy szachownic. Sadząc je jesienią zyskujemy pewność, że w trakcie kolejnego sezonu wegetacyjnego będą wyglądać po prostu perfekcyjnie.

W jakich warunkach najlepiej sadzić rośliny cebulowe? Warto wybierać te punkty ogrodu, gdzie pada w miarę dużo słońca w lecie. Dodatkowo, zadbaj o to, by gleba w miejscu posadzenia tej rośliny była lekka i przepuszczalna (to znaczy, by nie zalegała w niej woda). Wybieraj tylko miejsca, które są oczyszczone z chwastów oraz spulchnione (ale głębiej niż sadzone są cebule).

Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem?

Gdy tylko temperatura spadnie poniżej 0 i pojawią się pierwsze przymrozki koniecznie pamiętaj o zabezpieczeniu roślin w swoim ogrodzie. Większość krzewów, kwiatów czy drzewek jest bowiem dosyć mocno wrażliwa na niskie temperatury, zatem warto odpowiednio ochronić je już podczas pierwszych przymrozków.

Jak to zrobić? Przede wszystkim zabezpiecz grunt wokół rośliny – możesz to zrobić używając kory, ale też trocin czy gałęzi z roślin iglastych. Dobrze chronią też liście, aczkolwiek uważaj na to, by liście nie były zarażone!

Pamiętaj również o zabezpieczeniu górnej części rośliny – wystarczy zastosować słomiane maty lub agrowłókninę. Uważaj, by sam materiał zapewniał odpowiedni przewiew, co pozwoli uchronić rośliny przed gniciem w momencie, gdy temperatura znacznie wzrośnie i pojawi się odwilż. Opiszemy to obrazowo – generalnie, materiał izolujący musi chronić roślinę na zasadzie namiotu – nie powinien dotykać jej bezpośrednio, ale jednocześnie zapewniać ma jej ochronę przed wiatrem czy niską temperaturą.

I jeszcze jedno – zanim okryjesz rośliny przed nadejściem zimy pamiętaj o tym, by obficie je podlać. Zapewni to odpowiednie nawodnienie przez cały ten okres.

Zieleń nawet w jesieni!

Czy wiesz o tym, że nawet podczas chłodnej pory roku możesz mieć w swoim ogrodzie piękną zieleń? Wystarczy, że ozdobisz go w rośliny zimozielone, a więc takie, które nie tracą swojego koloru nawet pomimo niskich temperatur za oknem. Co ciekawe, nie dotyczy to wyłącznie roślin iglastych, ale wśród zimozielonych znajdziemy także drzewa i krzewy liściaste. To co, chcesz poznać jakie rośliny zimozielone najlepiej sprawdzą się w Twoim ogrodzie?

Chyba jedną z najbardziej przyciągających uwagę roślin zimozielonych jest bluszcz pospolity. Błyszczące liście w kolorze ciemnej zieleni estetycznie okalają mury budynku, nierzadko osiągając nawet 30 metrów długości! Co istotne, bluszcz pospolity zachowuje swoje właściwości także podczas chłodniejszych miesięcy – praktycznie nie zmieniając swojego wyglądu.

Warto również wspomnieć o ogniku szkarłatnym, którego ciemnozielone liście idealnie kontrastują z białym puchem w ogrodzie. Warto pamiętać, że tę roślinę sadzimy tylko i wyłącznie w ciepłych i osłoniętych miejscach – mroźnej polskiej zimy może zwyczajnie nie wytrzymać!

A może coś bardziej egzotycznego? Taką propozycją może być choćby runianka japońska, świetnie sprawdzająca się jako roślina okrywowa. Jedyne o czym należy pamiętać to sadzenie jej w miejscu wilgotnym, a także maksymalnie zacienionym.

Przykłady roślin zimozielonych można by mnożyć – oprócz wyżej wymienionych wspomnieć można jeszcze o różaneczniku pospolitym, ligustrze czy nawet trzmielinie Fortune’a.

Podsumowanie

Ogród jesienią może być przez cały czas piękny! Wystarczy jedynie wiedzieć jak o niego zadbać. Jednocześnie odpowiednie zabezpieczenie roślin przed nadchodzącymi spadkami temperatur zapewni im długotrwałe piękno, które pokażą gdy tylko rozpocznie się kolejny sezon wegetacyjny.

 

Dodaj komentarz