Wyjazd zagranicę do pracy? Zobacz czy warto!

Bezrobocie w naszym kraju regularnie spada, ale zainteresowanie wyjazdami zagranicę do pracy wcale nie. Z jednej strony nic chyba w tym dziwnego, bowiem kursy walut zagranicznych sprawiają, że nawet krótkotrwały wyjazd na tak zwane „saksy” może się opłacać. Zobacz, czy sprawdzi się to także w Twoim przypadku.

Ile można zarobić?

Kursy walut zagranicznych w stosunku do polskiego złotego od kilku lat pozostają na tym samym poziomie. Obowiązujące w większości krajów waluty są około 3-4 razy więcej warte niż złotówka. Pewne wyjątki można znaleźć w przypadku państw skandynawskich, gdzie notowania walut są jeszcze wyższe.

Ile tak naprawdę można zarobić? Cóż, zarobki zagranicą w krajach tak zwanej starej Unii są znacznie wyższe niż w naszym kraju. Dotyczy to zarówno wysokopłatnych stanowisk menadżerskich, jak również najniższych szczebli drabiny kariery. Do tego dochodzi jeszcze kwestia siły nabywczej pieniądza. Choć przełożenie waluty w stosunku do PLN może wydawać się niezbyt atrakcyjne, to wrażenie robi przede wszystkim siła nabywcza – czy to euro czy szwajcarski frank, za jedną wypłatę można kupić znacznie więcej niż w Polsce!

Czego potrzebujesz?

Jako obywatele Unii Europejskiej możemy bez większych problemów osiedlać się praktycznie w dowolnym miejscu w Europie i podejmować tam pracę. Często nie trzeba nawet paszportów – wystarczą podstawowe dokumenty.

Znacznie ważniejszą kwestią jest znajomość języka. Co prawda naszych rodaków spotkać można w praktycznie wszystkich zakątkach świata, ale płynna komunikacja w używanym w danym miejscu języku znacznie ułatwi Ci życie. I nie mówimy tu już tylko i wyłącznie o kwestiach związanych z codziennym życiem. Wyjście do sklepu czy załatwienie jakiejkolwiek sprawy jest po prostu znacznie łatwiejsze. Ale warto też pamiętać, że znajomość języka obowiązującego w danym kraju pozwoli też znaleźć o wiele ciekawsze zatrudnienie. Jeżeli jednak nie zdołasz opanować owej mowy to przez cały swój pobyt zagranicą musisz liczyć się z wykonywaniem niezbyt dobrze płatnych prac, nie wymagających specjalnego wykształcenia czy też umiejętności.

Dodaj komentarz