Auto dla całej rodziny powinno być samochodem ekonomicznym, pakownym i bezpiecznym. To nim przewozisz bliskich, to ono wiezie Cię w długie trasy na wakacje i pomaga w przemieszczaniu się na co dzień. Kupując rodzinny samochód, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Ten mały mini poradnik może Ci pomóc podjąć dobry wybór.
Nowe auto – rodzinne auto?
Wybierając samochód, który ma pomieścić całą rodzinę i jej bagaże mamy w czym wybierać, na rynku dostępne są minivany, suvy, czy duże kombi różnych marek. Dobrze mieć wybór, jednak warto wiedzieć czego, tak naprawdę potrzebujemy i na czym nam zależy zanim zaczniemy przeglądać ogłoszenia o autach, czy odwiedzać salony samochodowe. Warto też wiedzieć, na jakie parametry samochodu zwracać uwagę, ponieważ inaczej kupujemy typowy samochód osoby dla np. 3 osobowej rodziny, a czym innym będziemy się kierować przy wyborze auta dla 5 osobowej rodziny, która często wyjeżdża za miasto.
Podstawowe czynniki jakie najczęściej przychodzą na myśl przy zakupie auta to jego ekonomia, czyli ilość spalanego paliwa na kilometr oraz komfort jazdy. W przypadku samochodów rodzinnych liczy się również duża powierzchnia bagażowa oraz przestronność auta.
Istotne jest też to, czy chcemy kupić auto używane czy jednak nowe oraz jaką ilość pieniędzy chcemy na niego wydać. Jeśli przekalkulujemy te czynniki, uwzględnimy swoje najważniejsze potrzeby łatwej będzie nam wybrać z całej masy samochodów dostępnych na rynku.
Kiedy rodzina jest większa- rodzinny van?
Najistotniejsze dla licznej rodzinny jest przestronne miejsce, aby każdy mógł wygodnie rozsiąść się w samochodzie oraz duży i pojemny bagażnik, który zmieści wózek, zakupy, a w przypadku wyjazdu na wakacje rzeczy całej kilkuosobowej rodziny.
Jednym z ciekawych samochodów ekonomicznych aut rodzinnych jest japoński SUV, który posiada napęd 4×4, najlepszy jest trwały i oszczędny diesel 2.2. Honda CR-V bardzo dobrze się sprawdzi nie tylko w trudnym terenie, ale posiada duży bagażnik, jest przestronna i ma przesuwną tylną kanapę oraz liczne schowki, co dla dużej rodziny z małymi dziećmi może być bezcenne.
Innym interesującym autem może być Citroen C4 Grand Picasso, który jest jakby stworzony z myślą o rodzinie. Ma wielofunkcyjne i komfortowe wnętrze, dość przyjemną dla oka deskę rozdzielczą oraz jest niezwykle ekonomicznym autem. Innym modelem ze stajni Citroena jest Xsara Picasso 2.0, w którym również znajdziemy pomysłowe i wygodne wnętrze, gdzie mamy możliwość przesuwania i wyjmowania foteli, co robi dodatkową przestrzeń. Jego zaletą jest niezwykle duży bagażnik, co powoduje, że ten kompaktowy van jest bezkonkurencyjny w przedziale cenowym około od 10 do 20 tys.
Kolejnym autem klasy średniej, który z powodzeniem pomieści tysiące bagaży i kilku członków rodziny jest klasyczny ,,kombiak” Opel Vectra 1.9, który jest dość ekonomicznym, przestronnym modelem, jego wadą może okazać się awaryjność. Jednak niska cena plus nieduże koszty utrzymania pojazdu mogą przeważyć nad jego zakupem
Czego unikać kupując auto dla całej rodziny?
Rodzinny van nie musi być samochodowym koszmarkiem, obecnie producenci aut coraz bardziej dbają również o wygląd dużych i przestronnych samochodów, tak, aby nie wzbudzały ambiwalentnych uczuć u kierowców. Warto dobrze przemyśleć, jak duża powierzchnia jest nam potrzebna, czy będzie rzeczywiście wykorzystywana, czy stanie się naszym wrogiem szczególnie przy poszukiwaniu miejsca parkingowego na zatłoczonych parkingach. Zastanówmy się zanim zdecydujemy się na minivana czy jednak wystarczy nam klasyczny kombi. Oba rodzaje karoserii oferują podobną przestrzeń, z tym, ze kombi nie jest nadmuchanym balonem.
Warto też przemyśleć kwestię wyboru między kombi a mnivanem ze względu na cenę, zazwyczaj te drugie samochody są o kilka tysięcy droższe. Pytanie czy chcesz płacić za coś czego nie wykorzystujesz? Większa masa i rozmiar samochodu to również wyższe koszty spalania, a co za tym idzie większe koszty utrzymania auta, co może diametralnie wpłynąć na domowy budżet.
Kupując nowe auto stoimy zazwyczaj przed kompromisem pomiędzy ceną, ekonomicznością, komfortem jazdy, a wyglądem. Warto przemyśleć z czego możemy zrezygnować, a co jest dla nas sprawą priorytetową przy odpowiedzi na pytanie – jakie auto rodzinne kupić?. Nie zapominajmy również o negocjacjach cenowych z dealerami samochodowymi czy sprzedawcami, zazwyczaj ceny są zawyżone, a my mamy szansę sporo zbić, jeśli przygotujemy się do negocjowania finalnego kosztu samochodu.
Przed wyzwaniem nowego samochodu rodzinnego stoi wiele osób, bez wcześniejszego rozeznania czego potrzebujemy i co nas najbardziej interesuje możemy popełnić błąd, który będzie drogo nas kosztował. Dlatego nigdy nie kupuj pochopnie, zastanów się dwa razy, sprawdzaj umowy, czas i rodzaj gwarancji, jeśli kupujesz samochód używany, zanim go kupisz sprawdź dokładnie u mechanika całe auto, aby nie kupować kota w worku. Dzięki temu uchronisz się przed ponoszeniem dodatkowych kosztów. Ważne, aby auto odpowiadało na Twoje potrzeby, było dostosowane do życia Twojej rodziny i wspomagało w codziennym życiu, a nie było uciążliwym problemem.