Patrząc na kierowców holujących pojazdy można dojść do wniosku, że nie jest to złożony proces i każdy może wykonać go samodzielnie. Niestety sprawa jest skomplikowana bardziej niż nam się wydaje. Przede wszystkim nie wszystkie pojazdy nadają się do holowania. Co więcej podczas holowania możemy popełnić wiele błędów, za które przyjdzie nam słono zapłacić.
Holowanie samochodu okiem specjalisty z Krakowa
Awarie samochodów na polskich wydają się nieuniknione. Większość naszych rodaków jeździ starymi pojazdami, dodatkowo nie zawsze pamiętamy o regularnych przeglądach swojego środka transportu. Jeżeli nasze auto nadaje się do holowania (należy pamiętać, że do holowania nie nadają się samochody posiadające automatyczną skrzynię biegów), warto dowiedzieć się jak przeprowadzić ten proces krok po kroku, gdyż holowanie jest tańsze niż transport na lawecie.
Żeby móc mówić o samodzielnym holowaniu musimy dysponować odpowiednim wyposażeniem. Każdy kierowca powinien mieć w bagażniku linę holowniczą (warto jest zainwestować w model w barwach czerwono-białych). Elementem niezbędnym do holowania jest także trójkąt ostrzegawczy. Pamiętajmy, że holowany samochód musi mieć sprawne światła i układ hamulcowy. Dodatkowo kierowcy aut holującego i holowanego powinni pozostawać w stałym kontakcie.
Zaczynamy holowanie
Gdy znaleźliśmy kierowcę, który zgodził się odholować nasz samochód, możemy ruszać w drogę. Zaczynamy od umieszczenia trójkąta ostrzegawczego po lewej stronie samochodu. Gdy holujemy pojazd w nocy lub widoczność na drodze pozostawia wiele do życzenia, musimy włączyć światła pozycyjne (specjalista z pomocy drogowej z Krakowa przypomina, że w żadnym wypadku nie możemy włączyć świateł awaryjnych).
Zanim ruszymy koniecznie sprawdźmy, czy lina holownicza jest dobrze zamocowana. Nie możemy dopuścić do sytuacji odłączenia się pojazdów w trakcie holowania. Linę można zamocować jedynie na uszach holowniczych lub hakach holowniczych.
Jak zachowywać się podczas holowania?
W trakcie holowania musimy dbać o to, żeby lina holownicza była przez cały czas napięta. Należy jechać bardzo ostrożnie, żeby nie dopuścić do jej zerwania. Jeżeli mamy taką możliwość – na holowanie wybierzmy mało uczęszczane drogi. Gdy nie mamy innego wyjścia i jedziemy po drodze z dwoma lub z trzema pasami, koniecznie pamiętajmy, żeby poruszać się prawym pasem.
Pamiętajmy, że kiedy zmieniamy pas lub skręcamy, sygnalizację muszą włączyć dwa pojazdy
Szalenie ważne jest zachowanie przepisowej prędkości. Na terenie zabudowanym możemy poruszać się z prędkością maksymalnie 30 kilometrów na godzinę. Gdy wjeżdżamy na teren niezabudowany możemy zwiększyć prędkość dwa razy.
Ważne jest, żeby odległość pomiędzy pojazdami w przypadku połączenia sztywnego wynosiła 3 metry, natomiast w przypadku połączenia giętkiego od 4 do 6 metrów.
Holowanie pojazdu nie zawsze jest możliwe
Pracownik z krakowskiej pomocy drogowej przypomina, że holowanie auta nie zawsze jest możliwe. W takich sytuacjach kierowcy nie pozostaje nic innego jak tylko wezwać pomoc drogową i zapłacić za transport auta na lawecie. Nie można holować samochodów z przyczepą, więcej niż jednego auta, samochodów z niesprawnym układem hamulcowym i kierowniczym. Z holowania należy zrezygnować, gdy auto ma uszkodzone światła, gdy samochód holowany waży więcej niż holujący. Zrezygnujmy z holowania również wówczas, kiedy nie mamy w tym zakresie doświadczenia, a droga do warsztatu lub naszego domu jest długa i ruchliwa. W takiej sytuacji dla własnego spokoju i bezpieczeństwa lepiej jest skorzystać z usług zewnętrznej firmy.
Pomoc Drogowa Kraków, Holowanie
Adres: Piotra Wysockiego 30, 31-310 Kraków