Czy warto zostać w Polsce?

Co prawda największą falę emigracji mamy już chyba za sobą, lecz mimo to wciąż wiele osób rozważa wyjazd zagranicę jako metodę na lepszy zarobek czy swoiste „dorobienie się”. Tyle tylko czy takie postępowanie rzeczywiście się opłaca? Czy nie lepiej zostać w Polsce?

Jeszcze kilka lat temu głównym problemem naszego kraju było ogromne bezrobocie, które dotykało szczególnie ludzi młodych, dopiero wstępujących na rynek pracy. Wiele osób pracowało znacznie poniżej swoich kwalifikacji, nie mając zapewnienia nie tylko regularnej płatności pensji, ale przede wszystkim także słynnego już minimum socjalnego, jak choćby odprowadzania przez pracodawców składek za ubezpieczenie zdrowotne czy nawet regularnych urlopów.

Teraz sytuacja powoli ulega zmianie i rynek pracy powoli zmienia się w rynek pracownika. Owszem, nadal wiele jest patologii, ale sytuacja zdecydowanie zmienia się na lepsze. Umowa o pracę, która jeszcze 2-3 lata temu była sporym luksusem, dziś jest absolutnym standardem. Zmiany prawne zrobiły swoje i wiele firm zaczęło znacznie poważniej traktować swoich pracowników, oferując im w pełni legalne zatrudnienie. 

Płace – jak z nimi jest?

Nie ma co ukrywać – ogromna emigracja Polaków na Zachód sprawiła, że na rynku pracy nagle zaczęło brakować…pracowników. Paradoks, który jeszcze kilka lat temu byłby niewyobrażalny, dziś stał się faktem. W rezultacie, pracodawcy zaczęli jeszcze bardziej zabiegać o względy pracowników i dziś w Polsce można już uczciwie zarobić całkiem niezłe stawki. Owszem, wciąż jest to nieco niżej niż na Zachodzie, ale weźmy również pod uwagę koszty życia w Polsce i porównajmy je z wydatkami na codzienne utrzymanie w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Zapewne wyjdzie na to samo!

Opłaca się wyjazd?

To zależy. Jeżeli chcesz szybko się dorobić i wiesz, że możesz sobie pozwolić na pewne wyrzeczenia (gorsze mieszkanie to tylko jeden z przykładów), to wyjazd zagranicę może być ciekawym doświadczeniem. Tym bardziej, że to idealna okazja by nieco podszlifować swoją znajomość języków obcych.

Dodaj komentarz