Wiosna zaczyna się pełną parą, choć ostatnia niezbyt przychylna pogoda trochę opóźniła sezon rowerowy, to jednak pierwsze dni maja pokazują, że warto przygotować swój pojazd na nowe trasy. Jazda na rowerze uzależnia, im częściej jeździsz tym chcesz więcej, nowych tras, nowych wyzwań oraz doświadczeń. To relaks i sport w jednym. Jednak, aby cieszyć się z wycieczek rowerowych trzeba się do sezonu przygotować, zarówno fizycznie, jak i technicznie. Po zimie Twój sprzęt wymaga znacznej uwagi.
Przygotowanie sprzętu, czyli rower jak nowy
Schowałeś rower jesienią do piwnicy, przez zimowe miesiące grzał ławę i nawet o nim nie myślałeś? Teraz czeka Cię sporo pracy, aby Twój sprzęt wrócił do formy, ale nie martw się, są na to sposoby. Po pierwsze sprawdź w jakim stanie jest rower, czy tylko zabłocony i trochę pordzewiały, czy może potrzebuje gruntownej odnowy?
Po pierwsze czyszczenie roweru, powycieraj ramy, umyj światła, błotniki, spraw, że będzie się błyszczał. Kiedy Twój sprzęt znów przypomina rower, sprawdź stan łańcucha, prawdopodobnie będzie potrzebował smarowania. Dobrze naoliwiony łańcuch roweru to podstawa, przecież nie chcesz skrzypieć, ani piszczeć w trakcie trasy, dodatkowo sprawdź mocowanie łańcucha, czy nie spada pod czas zmiany przerzutek. I właśnie kolejna sprawa – przerzutki, zobacz czy działają prawidłowo, czy nic się nie obluzowało, a mocowania ruchomych elementów są stabilne. Przecież nie chcesz prowadzić roweru tylko na nim jechać, prawda? Kolejna istotna sprawa to hamulce, przetestuj czy działają oraz jak się zachowują na różnych powierzchniach. Po takim przeglądzie warto jeszcze raz umyć rower i ocenić efekt swoich działań.
Jeśli sprawy techniczne sprawiają Ci trudność, nie wiesz jak się zabrać nawet do określenia czy łańcuch jest ok, poszukaj profesjonalnej pomocy Dobry serwis rowerowy potrafi zdziałać cuda, a Twój rower wyjedzie od nich jak nowy, a Ty zaoszczędzisz czas i nerwy, a to już dobre rozpoczęcie sezonu.
Porady rowerowe, czyli nie zaczynaj bez kondycji
Jeśli całą zimę siedziałeś na kanapie i czasem ruszyłeś do pracy, a jakikolwiek inny ruch był Ci obcy, nie zaczynaj sezonu rowerowego od 20 km, najlepiej w ogóle nie wsiadaj na rower. Na początek potrenuj swoje ciało na ,,sucho” – rozciąganie, ćwiczenia aerobowe, cardio, tak aby podnieść wydolność organizmu, płuc i ogólnie rozruszać swoje ciało. Jeśli tego nie zrobisz w najlepszym razie nabawisz się męczących zakwasów, w najgorszym nawet kontuzji, która uniemożliwi Ci jazdę rowerem.
Na początek wybieraj łagodne trasy, określ swoje możliwości i nie szarżuj, jazda na rowerze to nie zawody, ona ma Cię cieszyć i dawać radość z pokonywanych kilometrów i oglądanych widoków. Jeśli będziesz jeździł kilka razy w tygodniu sam zobaczysz jak Twoje ciało przyzwyczaja się do roweru, jak kolejne trasy stają się dla Ciebie łatwiejsze. Stopniowe zwiększanie trudności będzie korzystne dla Twojego organizmu, motywacji oraz siedzenia, które już zapomniało, jak czasami niewygodne potrafi być rowerowe siodełko.
W co się ubrać na rower?
Sezon rowerowy to wiosna, lato i jesień, miesiące w których panuje wzmożony ruch na drogach, dlatego warto przede wszystkim zadbać o swoją widoczność. Nie jesteś jedynym użytkownikiem dróg, ścieżek rowerowych czy chodników, dlatego odblaski i jaskrawe ubrania pomogą Cię zobaczyć innym korzystającym. Sprawne światła rowerowe, jasna, kolorowa kurtka rowerowa, czy koszulka mogą pomóc Ci uniknąć wypadku. Jeśli jeździsz z plecakiem pamiętaj, aby on też miał widoczny odblask. Im więcej elementów odblaskowych tym lepiej, dzięki temu inni będą Cię widzieć, a Ty będziesz bezpieczniejszy.
W co ubrać się na rower? To trudne pytanie, jednak obecnie w sklepach odzież dedykowana rowerzystom nie jest już rzadkością. Przydadzą się sportowe spodnie, nie krępujące ruchów, wygodna koszulka z termoizolującego materiału, kurtka przeznaczona dla rowerzystów, nakrycie głowy. Taki strój dla amatora, który rekreacyjnie oddaje się jeździe na rowerze całkowicie wystarczy. Dla fanów mocniejszych wrażeń, długich dystansów i wymagających tras lepsze będą specjalnie przeznaczone do jazdy na rowerze spodenki, koszulki i kurtki, a także kaski. Taki strój zapobiega otarciom, jest aerodynamiczny oraz poprawia komfort jazdy. Nasz ubiór zależy od tego jak daleko jeździmy, czy robimy to typowo rekreacyjnie czy może jednak wyczynowo. Zasada jest taka, im bardziej zaawansowany kolarz tym bardziej specjalistyczne ubranie.
Przygotowanie roweru na sezon to nie wszystko, trzeba również pamiętać o swoich możliwościach i bezpieczeństwie, Przegląd techniczny roweru, dobry ubiór oraz niezła kondycja pozwoli cieszyć się jazdą na rowerze przez cały okres bez kontuzji i zniechęcenia. Przed wyruszeniem na szosy i bardziej ruchliwe drogi warto dokładnie przemyśleć swoje możliwości, przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego oraz zachowania w czasie nieoczekiwanych sytuacji. Dzięki takiej wiedzy, różne drogowe sytuacje nie będą dla nas niespodzianką, a my odpowiednio zareagujemy.
Korzystaj z pięknej pogody, ciesz się słońcem i długimi dniami, wybieraj piękne trasy i trenuj, dzięki temu spędzisz czas aktywnie, efektywnie i zdrowo.
Zapisz