Zastanawiasz się nad wyjazdem do pracy za granicę? A może dostałeś ciekawą ofertę? Jeśli tak, to mam dla Ciebie kilka wskazówek, o których warto pamiętać zanim wybierzesz się do pracy jako pracownik fizyczny.
Przed wyjazdem – wskazówki
Przeglądając oferty pracy możemy się natknąć na te związane z wyjazdem za granicę, zazwyczaj oferują je agencje pracy, firmy mające swoje filie w Polsce lub firmy zajmujące się typowo rekrutowaniem polskich pracowników na rynki zagraniczne.
Zanim się zdecydujesz podpisać umowę i wyjechać, bardzo dokładnie sprawdź zarówno firmę jak i umowę, przeczytaj kilka razy, jeśli czegoś nie rozumiesz dopytuj lub skonsultuj się z prawnikiem lub doradcą. Warto też sprawdzić opinie firmy, czy jest rzetelna, sumienna i wywiązuje się ze swoich zobowiązań.
Przed wyjazdem musimy uzyskać pozwolenie na pobyt i zatrudnienie w danym kraju, zazwyczaj taki dokument jest nam wydawany na podstawie konkretnej oferty pracy.
Wyrób sobie europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego NFZ, a także mieć ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Pamiętaj też o zapoznaniu się z przepisami związanymi z rejestracją i ubezpieczeniem społecznym w danym kraju, a także sprawdź swój dowód, a szczególnie datę jego ważności.
Praca za granicą jako monter
Najbardziej popularnymi zawodami, do jakich poszukiwani są pracownicy za granice to np. monter w Holandii, hydraulik, osoby sprzątające w Anglii, pracownicy hoteli, fabryk. Tego typu praca zazwyczaj jest o wiele lepiej płata za granicą niż w Polsce. Sprawdź dokładnie ofertę, zapoznaj się z wymogami oraz zakresem zadań oraz dowiedz się jak najwięcej szczegółów jak cały proces będzie wyglądał na miejscu: czy dostaniesz mieszkanie, czy będziesz musiał je znaleźć sam, czy potrzebujesz samochodu, czy koszt dojazdu będzie zwracany, jak często będziesz mógł wziąć urlop. Te informacje są bardzo ważne ponieważ wpływają zarówno na wysokość pensji, ale również komfort życia.
Aby ustrzec się przed naciągaczami i oszustami pamiętaj, że w Polsce pośrednictwo pracy jest bezpłatne, nikt nie ma prawa żądać od Ciebie opłaty za znalezienie oferty lub podpisanie umowy. Inne przepisy mogą obowiązywać za granicą. Ogólna rada im więcej dowiesz się przed podpisaniem umowy, tym lepiej na tym wyjdziesz.