Już w styczniu 2019 w życie wchodzą dosyć spore zmiany w polskim systemie emerytalnym. W każdym zakładzie pracy powstają Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), które umożliwią wspólne oszczędzanie zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi. Jak działa PPK? Opisujemy w tym artykule.
PPK – czy jest się czego obawiać?
Planowane na styczeń 2019 wejście w życie reformy zakłada, że każdy pracodawca zatrudniający co najmniej 19 osób będzie musiał stworzyć fundusz Pracowniczych Planów Kapitałowych. Uczestnictwo w Funduszu będzie obowiązkowe dla każdego pracownika w wieku od 19 do 55 lat. W ramach tego funduszu, co najmniej 2% podatku płaconego na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pracownika trafiać będzie teraz na jego poczet. W przypadku pracodawcy, będzie to 1.5%.
Uczestnictwo w Funduszu jest obowiązkowe, ale w ciągu 3 miesięcy od jego powstania, każdy pracownik może z niego zrezygnować.
Czy to zmiana na lepsze?
Alternatywą dla PPK mogą być dobrze znane od lat 90 Pracownicze Plany Emerytalne (PPE). Pokrótce przypomnimy o co chodziło z działającym do tej pory systemem.
Każdy polski przedsiębiorca mógł dobrowolnie założyć PPE dla swoich pracowników. Rzecz w tym, że PPE dają znacznie szersze korzyści dla zatrudnionych. Jak przeczytać można na stronie poświęconej PPK, w założeniu Pracownicze Plany Emerytalne pozwalają na oszczędzanie nawet 7% podstawy składek na emeryturę. W porównaniu z 1.5%, zakładanych w PPK, ta liczba robi wrażenie.
Jak działa PPE?
W ramach Pracowniczego Planu Emerytalnego, pieniądze ze składek przekazywane mogą być do funduszu inwestycyjnego, który następnie zarządza tymi środkami, a w razie potrzeby je wypłaca. Składki w ramach PPE mogą przybrać jedną z form:
- procent wynagrodzenia (max. wspomniane już 7%)
- określoną kwotę
Co lepsze – PPE czy PPK?
Pamiętajmy, że PPK to stosunkowo nowy twór i do momentu wprowadzenia ich w życie nie można być całkowicie pewnym co do ich kształtu. Z kolei PPE jest od lat doskonale znanym rozwiązaniem. Wielu pracodawców z niego korzysta, a możliwość zachowania aż 7% z wynagrodzenia stanowi niemały benefit dla potencjalnego pracownika firmy.