Płacenie telefonem komórkowym

 


Telefony komórkowe powoli stają się nieodłącznym elementem naszego życia. Nie są już tylko urządzeniem, które pozwala jedynie na dzwonienie czy wysyłanie wiadomości. Takie funkcje jak możliwość przeglądania internetu za pomocą telefonu czy też słuchania muzyki również zdają się być oczywistością. Coraz częściej te urządzenia służą również do innych celów – na przykład, płatność telefonem. Jak płacić telefonem? Czy to bezpieczne? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

 

Jak płacić telefonem – podstawy

 

Co zrobić, aby móc wykonywać płatność telefonem? To proste. I może wykonać praktycznie każdy posiadacz telefonu komórkowego w Polsce. Co oczywiste, aby korzystać z tej opcji musisz mieć smartfona. Ale taki telefon ma praktycznie każdy, więc bez obaw. Pozostałe kroki są równie proste.

 

Jak nazywa się aplikacja do płacenia telefonem? Jest to właśnie BLIK. Aby móc z niego skorzystać i niejako podłączyć pod nasze konto bankowe, należy najpierw założyć rachunek w jednym z banków, które oferują taką funkcję. Z uwagi na rosnącą popularność tej formy płatności, lista banków stale rośnie, dlatego nie będziemy tu wymieniać ich nazw.


Jaki program służy do realizacji takich płatności? Cóż, nie ma sensu stricto aplikacji do płacenia telefonem na urządzenie. Warto jednak pamiętać, że taką funkcję oferuje choćby każda aplikacja mobilna banku w Polsce. O ile, oczywiście, konkretny bank oferuje płatności przy użyciu funkcji BLIK.

 

Skąd wziąć program?

 

Gdzie znaleźć aplikację? Dla bezpieczeństwa własnego (i swoich pieniędzy), najlepiej ściągnąć ją z oficjalnej strony banku. Nie warto pobierać tego typu oprogramowania z nieznanych źródeł. W czasach, gdy hakerzy wybierają coraz bardziej zaawansowane metody, aby tylko włamać się na konta finansowe różnych użytkowników, nie warto ryzykować.

 

Jak to działa?

 

Załóżmy, że chcesz zapłacić BLIK-iem. Co musisz zrobić? Krok po kroku opowiemy. Na szczęście, jest to bardzo prosta procedura!

 

Telefon musi być przede wszystkim podłączony do internetu. Czy to komórkowa transmisja danych czy też Wi-Fi nie ma tu znaczenia. Aczkolwiek dla własnego bezpieczeństwa warto wybierać te sieci bezprzewodowego internetu, którym ufamy. Nigdy bowiem nie możesz mieć pewności czy podłączenie urządzenia do nieznanej sieci nie spowoduje pojawienia się wirusów lub złośliwego oprogramowania na Twoim telefonie. A tego nie chcemy, prawda?

 

Po podłączeniu do internetu, cała procedura jest już bardzo prosta. Łączysz się z aplikacją i wybierasz opcję wygenerowania kodu BLIK. Warto bowiem pamiętać, że system w połączeniu z serwerami Twojego banku samodzielnie generuje odpowiedni kod, którego Ty potem możesz użyć w trakcie płatności. To dlatego tak istotne jest stałe połączenie z internetem.

 

Gdy już otrzymasz kod w aplikacji, przykładasz smartfon do czytnika kart w sklepie, a następnie potwierdzasz transakcję w telefonie, wpisując ten właśnie kod. Co więcej, systemu BLIK możesz użyć także do wypłat pieniędzy z bankomatów. Prawda, że wygodne? Nie musisz już mieć ze sobą gotówki, ani tym bardziej karty płatniczej, aby zrobić zakup w sklepie.

 

Czym jest BLIK?

 

Co ciekawe, jest to całkowicie polski pomysł. Rozwiązanie powstało kilka lat temu z inicjatywy kilku banków. Popularność przerosła chyba najśmielsze oczekiwania twórców tego rozwiązania. Tylko w ubiegłym roku, BLIK-iem wykonano ponad 30 milionów transakcji. To liczba, która robi oszałamiające wrażenie! Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż jeszcze niedawno Polacy wcale nie byli zbytnio chętni na tego rodzaju nowinki technologiczne.

 

Czy to bezpieczne?


Co do zasady, korzystanie z tego rodzaju technologii jest w pełni bezpieczne. Oczywiście, warto, jak wszędzie, kierować się rozsądkiem. Jeżeli instalujesz na swoim urządzeniu mobilnym aplikację banku, która zresztą daje dostęp do Twoich pieniędzy, to lepiej odpowiednio go zabezpieczyć. Jak to zrobić?

Przede wszystkim, regularnie sprawdzaj swój telefon pod kątem ewentualnych wirusów. W urządzeniu, które jest używane do transakcji bankowych nie ma po prostu miejsca na takie zjawiska! Warto zainwestować nawet kilka złotych w profesjonalny program antywirusowy aby mieć pewność, że Twój sprzęt jest po prostu czysty.


Ta sama zasada dotyczy pobierania różnego typu oprogramowania z niekoniecznie sprawdzonych źródeł. Pamiętaj, aby być niezwykle ostrożnym! Wiele programów może być zainfekowanych groźnymi dla Twojego telefonu wirusami.

Dodaj komentarz