Patrząc na to, ile kosztuje piec gazowy kondensacyjny można dojść do wniosku, że jest to średnio opłacalna inwestycja. Jest on wyraźnie droższy od zwykłych rozwiązań. Tymczasem, specjaliści polecają rozwiązanie kondensacyjne jako znacznie bardziej wydajne, również pod względem kosztów. Na czym polega jego wyższość?
Jak sama nazwa wskazuje, piec gazowy kondensacyjny to rozwiązanie, które wykorzystuje zjawisko kondensacji. Co to takiego? I jakie to ma znaczenie dla domowego ogrzewania?
Kondensacja to po prostu zmiana pary wodnej w stan ciekły – przestaje być gazem i staje się cieczą. To pozwala na wyłuskanie dodatkowego ciepła z pary. Dla bardziej obrazowego wytłumaczenia – kondensacja ma miejsce choćby w przyrodzie. Wystarczy wyjrzeć wczesnym rankiem na łąkę czy nawet trawnik. Wtedy na liściach czy źdźbłach trawy pojawiają się charakterystyczne krople rosy, które nie są niczym innym, jak właśnie parą wodną, która zmieniła swój stan.
Mówiąc w dużym uproszczeniu – dokładnie tak działa piec gazowy typu kondensacyjnego.
Piec gazowy kondensacyjny – jak pracuje?
W trakcie spalanie powstaje zarówno dwutlenek węgla, jak również para wodna. Palnik potrafi się nagrzać nawet do kilkuset stopni, a ciepło wędruje do wody grzewczej, jaka przepływa przez wymiennik. W rezultacie, dochodzi do skroplenia pary wodnej i powstania energii.
Piec gazowy kondensacyjny – czy to oszczędne rozwiązanie?
Jak najbardziej! Na każdy metr sześcienny gazu ziemnego, jaki zostanie spalony przez piec, powstaje aż 2 metry sześcienne pary wodnej. To powoduje powstanie 1.6 litra kondensatu.
Jak można wyczytać na stronie firmy, która ma w swojej ofercie piec gazowy kondensacyjny , efektywność działania takiego urządzenia sięga nawet do 94%. Czyli – praktycznie całość wytworzonej energii jest zamieniana na ciepło.
Dlaczego piec gazowy kondensacyjny jest tak drogi?
Głównie dlatego, że jest o wiele bardziej ekonomiczny niż urządzenie konwencjonalne. Dodatkowo, ze względu na swoją wydajność, gazowy piec kondensacyjny jest też znacznie bardziej przyjazny środowisku niż konwencjonalne rozwiązania. To rozwiązanie sprawdzi się głównie w niewielkich domach – tam, gdzie zakup tradycyjnego pieca nie ma uzasadnienia ekonomicznego.