Prowadzenie swojej działalności gospodarczej to dla jednych marzenie, dla drugich pomysł, którego nigdy nie zrealizują. Jeśli Ty marzysz o założeniu swojego biznesu, musisz dobrze się zastanowić nad wieloma czynnikami, aby był on rzeczywiście opłacalny i jak najbardziej korzystny dla Ciebie. Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z biznesem dowiedz się jak najwięcej, zaplanuj swoje działania i postaw na kreatywność.
Jaka jest najbardziej opłacalna praca?
Myślę, że na to pytanie każdy z nas chciałby znać odpowiedzieć. Jeden powie, że odpowiednie wykształcenie takie jak medyczne czy prawnicze, da w przyszłości duże dochody i prestiż. Inni będą się zarzekać, że praca w korporacji i pięcie się po stopniach kariery najbardziej się opłaca. Dla mnie osobiście najbardziej opłacalną pracą jest ta na własny rachunek. Dzięki własnym projektom, produktom czy oferowaniu określonych usług. Mamy możliwość budować nie tylko firmę, ale całą markę. Praca dla siebie ma wiele zalet i wad, nie jest dla każdego, dlatego zanim założy się własną działalność gospodarczą czy spółkę warto dobrze przemyśleć sprawę.
Osoby, które lubią wykonywać polecenia, ceniące stabilność, określone dochody płatne do 5-go lub 10-go dnia miesiąca nie będą zadowolone, kiedy kontrahenci będą spóźniać się z opłatą faktur, a produkty nie będą się dobrze sprzedawały w każdym miesiącu. Warto się zastanowić jakimi wartościami się kierujemy, co jest dla nas ważniejsze – budowanie swojej marki, która okupiona jest ciężką, nienormowaną pracą plus niepewność dochodów i radość ze swoich sukcesów, czy może stabilna praca, która daje rozwój, ale ma wadę w postaci szefa, zadań nie koniecznie ciekawych i pasjonujących. Pytanie czy chcemy spełniać swoje czy czyjeś marzenia powinno się pojawić w naszej głowie oraz cena jaką przyjdzie nam za to zapłacić.
Jaki biznes otworzyć?
Myśląc o swoim biznesie pomyśl o tym wszystkim w czym jesteś dobry, jaką masz wiedzę, doświadczenie, umiejętności. To wszystko są Twoje zasoby. Później zastanów się, jakie problemy umiesz rozwiązywać, w czym pomagasz innym, jakie znasz rozwiązania, które pomogą wyeliminować trudności danej grupy odbiorców. Myślenie w kategorii problemów i rozwiązań pomoże opracować produkt lub usługę, na którą rzeczywiście będzie zapotrzebowanie. Najgorsze co można zrobić, to dużo się napracować nad projektem, który nie będzie nikomu potrzebny, który nie będzie miał realnego przełożenia na Twoje zyski.
Dlatego, jak już wymyślisz pomysł, który ma Cię przybliżyć do rozwoju wielkiego biznesu, zrób badanie rynku. Sprawdź jaki popyt jest na Twoje usługi i produkty, ile ludzi będą skłonni za niego zapłacić, sprawdź co możesz ulepszyć i czym się zająć, zanim rozpoczniesz sprzedaż swoich usług lub produktów. Taka analiza może Cię uchronić od poważnych strat, rozczarowania oraz bankructwa.
Obecnie bardzo prężnie rozwija się biznes online, najbardziej opłacalna praca to taka, którą lubisz i wykonujesz z przyjemnością. To praca, która Cię bawi, wciąga i pasjonuje. To marzenie wielu, aby właśnie taką pracę mieć. Praca w internecie ma wiele zalet po pierwsze często nie potrzebujesz biura, szeregu pracowników, ani zbyt dużych zasobów i nakładów finansowych, aby zacząć.
Praca jako copywriter, tłumacz, grafik, programista, sprzedawanie produktów online, oferowanie konsultacji online, czy prowadzenie szkoleń i webwinarów staje się coraz popularniejsze. Biznesy internetowe są coraz bardziej opłacalne, ponieważ zwiększa się rzesza odbiorców, do których można dotrzeć za pomocą konkretnych, spersonalizowanych reklam i komunikatów.
Bardzo dobrze się mają sklepy internetowe, zarówno z realnymi przedmiotami, książkami tematycznymi, jak i produktami wirtualnymi – kursami online, e-bookami, czy konsultacjami online.
Jeśli masz pomysł jak zaistnieć w internecie – nie wahaj się. Sieć rozrasta się coraz bardziej, youtuberzy, blogerzy czy mówcy motywacyjni zdobywają rzesze wiernych odbiorców, coraz chętniej oglądane są filmiki oraz webwinary, przyszłością jest wideo, więc dlaczego nie zrobić z niego opłacalnego biznesu.
Działalność gospodarcza, czyli wszystko co chciałabyś wiedzieć
Zanim założysz działalność gospodarczą, pamiętaj o kilku kwestiach. Musisz złożyć druk do CEIDG, którym zarejestrujesz swoją firmę, znajdź odpowiednie PKT, czyli oznaczenia Twojego biznesu. Nie śpiesz się przy wypełnianiu wniosku, wszystko przemyśl. Będziesz musiał podać swoje dane oraz adres siedziby firmy (możesz wynająć osobne biuro, lub zarejestrować firmę na swoje mieszkanie). Pytanie – jaki biznes otworzyć? Powinieneś zadać sobie o wiele wcześniej, a nie przed rejestracją firmy. Lepiej wszystko przemyśleć trzy razy, niż później co chwile biegać do urzędu i składać korekty.
Inną ważną kwestią jest rejestracja firmy w ZUs-ie, jest to obowiązkowe i przedsiębiorca ma na to 7 dni od złożenia wniosku do CEIDG. Warto wiedzieć, aby nie składać deklaracji pierwszego dnia miesiąca, a zrobić to 2 lub 3 dnia miesiąca, dzięki temu mniejszy ZUS będziemy mieć o miesiąc dłużej, ponieważ urząd liczy pełne miesiące.
Znalezienie biura księgowego, które pomoże w trudnych i zawiłych zakamarkach prawa jest niezbędne. To księgowa może złożyć wnioski do Urzędu Skarbowego, o tym w jaki sposób chcesz odprowadzać podatki, czy rejestrujesz odprowadzanie VAT-u i jeszcze wiele innych rzeczy.
Warto również założyć rachunek bankowy, nie jest to obowiązkowe przy DG, jednak mieszanie się pieniędzy firmowych z osobistymi może być kłopotliwe i powodować zadłużenia.
To kilka wskazówek na początek zakładania najbardziej opłacalnej pracy, ponieważ na własny rachunek. Po pierwsze pomysł i jego przetestowanie, po drugie przemyślenie strategii działania, po trzecie załatwianie urzędowych i papierkowych spraw.