Sztuka wykonania fotografii z odpowiednim zbliżeniem na pewno nie jest łatwa. Oprócz tego, że sam efekt robi piorunujące wrażenie, to do tego dochodzi jeszcze kwestia umiejętności technicznych osoby, która znajduje się za obiektywem. Doskonałym przykładem jest choćby makrofotografia.
Czym jest makrofotografia?
Najkrócej rzecz ujmując, jest to taki rodzaj fotografii w którym fotografowany obiekt jest odwzorowany w rzeczywistej wielkości. O co tu właściwie chodzi?
Załóżmy, że wykonujemy fotografię jakiegoś niewielkiego obiektu – pszczoła, płatki kwiatów lub dowolny inny element, który nie ma zbyt dużych rozmiarów. Ogromnym problemem jest w takim przypadku zachowanie odpowiedniej głębi ostrości – poprawne wykonanie takiego zdjęcia wymaga niemałych umiejętności u fotografa właśnie w tym zakresie.
Komu to się przydaje?
Wbrew pozorom, znajomość zasad makrofotografii nie jest umiejętnością przydatną tylko zawodowym fotografom. Umiejętność wykonywania wyraźnych zdjęć w skali mikro przydaje się choćby lekarzom, którzy mają do czynienia z trudnymi przypadkami i potrzebują dokumentować je na zdjęciach. Inną grupą, dla której makrofotografia może okazać się przydatna są choćby wszelkiego rodzaju kolekcjonerzy – wykonywanie zdjęć znajdującym się w kolekcji elementom (szczególnie jeżeli zbieramy małe przedmioty) wymaga niemałego kunsztu.
Tajnikami tej techniki robienia zdjęć zainteresować się mogą także przyrodnicy. Uchwycenie piękna natury na zdjęciach wymaga nieraz właśnie umiejętności wykonania zdjęcia niewielkim przedmiotom.
Czy można się tego nauczyć?
Jeszcze do niedawna makrofotografia nie była zbyt popularna w Polsce. Od jakiegoś czasu warsztaty w zakresie makrofotografii organizuje choćby firma Nikon, jeden z czołowych światowych producentów sprzętu fotograficznego. W ramach tego rodzaju szkoleń uczestnicy zdobywają wiedzę na temat fotografowania trudnych obiektów, dopasowania sprzętu czy odpowiedniego oświetlenia.
Makrofotografia – małe jest piękne!
Umiejętność wydobycia piękna nawet z niewielkich przedmiotów to coś, co charakteryzuje najlepszych fotografów. W przypadku tego rodzaju zdjęć dodatkowego efektu dodaje fakt, iż elementy które znajdują się potem na zdjęciach zazwyczaj są niewidoczne na codzień. I właśnie umiejętność uchwycenia owych drobnych szczegółów to coś, co świadczy o klasie fotografa.
Więcej o makrofotografii tutaj: https://www.akademianikona.pl/masterclass/18/makrofotografia-z-leszkiem-szurkowskim/