Kupujemy części w sieci

Czy warto samemu kupować części do swojego samochodu? To pytanie, które zadaje sobie bardzo wielu posiadaczy aut. Ostatecznie, może się nam wydawać, że mechanik nieustannie nas “kroi” przy wycenach części i robocizny. A jednocześnie niezwykle kuszą oferty sklepów internetowych z częściami do samochodów, gdzie te same komponenty okazują się być wyraźnie tańsze niż w warsztacie. Dlatego – może warto zaryzykować?


Odpowiedź brzmi – to zależy. Od czego? Zastanówmy się!

 

Przede wszystkim, gdy płacisz u mechanika, zostawiasz mu tak ogromne pieniądze za to, że przez lata dochodził on do swojej wiedzy. I choć wymiana oleju czy innych komponentów może wydawać się błahostką, to nauczenie się wszystkich tych procedur zajęło człowiekowi długie lata. I to za wiedzę płacisz.


Poza tym, warsztat bierze odpowiedzialność za to co robi. Praca mechanika niesie za sobą określone ryzyko – na przykład, gdy cokolwiek się uszkodzi w Twoim aucie w wyniku naprawy warsztacie, to musisz liczyć się z tym, że mechanik będzie musiał to naprawić – oczywiście pod warunkiem, że Ty sie zdecydujesz ponownie zlecić temu samemu zakładowi zajęcie się problemem.

 

Zakup części w Internecie – dobór

 

Bardzo ważna kwestia – współczesne samochody potrafią różnić się między sobą niuansami. Ot, choćby pierwszy z brzegu przykład jednej z francuskich marek. W tym samym aucie (przedstawiciel klasy średniej), z tego samego rocznika, w jednej wersji silnikowej (i mocowej) przepustnica potrafi występować w dwóch wersjach. W tych produkowanych do połowy roku jest metalowa. W tych wyprodukowanych po tym okresie – jest plastikowa.


Niestety, elementy nie są zamienne między sobą. Co to oznacza? Gdy kupisz niewłaściwą przepustnicę to musisz liczyć się z tym, że nie będzie ona działać w Twoim aucie. A nie jest to rzecz tania!

Dlaczego o tym mówimy? Pamiętaj, że samemu raczej nie dobierzesz części do swojego samochodu. To znaczy – jest szansa że się uda, ale jest i ryzyko kosmicznie kosztownych wpadek, jak choćby ta z tą przepustnicą. A mechanicy znają takie niuanse, więc im to nie grozi.

 

Podróbki


Internet pełen jest części o często raczej wątpliwej jakości wykonania. Nie jest większym problemem trafienie na podróbki oryginalnych komponentów. Choć zwykle kuszą wyjątkowo niską ceną, to jakość ich wykonania zwykle woła o pomstę do nieba. Taki element zamontowany w aucie często ulega awariom znacznie szybciej niż część zainstalowana jeszcze w fabryce.

Jaki z tego morał? Cóż, problem jest taki, że nie zwrócisz już części, która była zamontowana w aucie. A mechanik w hurtowni jeszcze może. Dlatego czasem nie warto ryzykować dla tych kilku złotych. 

 

Części w Internecie – odbiór

 

O ile nie jest problemem zakup małych części, o tyle kłopot z wysyłką pojawia się przy okazji dużych gabarytowo elementów. Wyobrażasz sobie odbiór przekładni kierowniczej wysłanej kurierem? No właśnie…


Ponadto, wysyłka dużych gabarytowo komponentów to też znaczne koszty. Bardzo często okazuje się, że lepiej jest dopłacić w warsztacie za konkretny komponent niż samemu martwić się o odbiór danej części. Masz w domu miejsce na ich przetrzymywanie? Zresztą- chciałbyś? No właśnie…

 

Części z Internetu – gwarancja

 

Warsztaty samochodowe bardzo niechętnie udzielają gwarancji w przypadku zakupienia przez klienta części samochodowych w Internecie. W sumie to nie ma się czemu dziwić. Mechanik nigdy nie ma pewności, czy dany element będzie rzeczywiście dobry i czy pasuje do danego auta – to raz. Poza tym, zwyczajnie na montażu takich komponentów warsztat nie zarabia. Dlaczego miałby Ci zatem iść na rękę i dawać do tego jeszcze gwarancję? No sam pomyśl – takie działanie byłoby pozbawione jakiegokolwiek sensu biznesowego. 

 

Po co Ci gwarancja na części? Pamiętaj o tym, że zawsze może coś pójść nie tak. Bywa, że części mają określone wady fabryczne, a po montażu mogą szybko ulec uszkodzeniu. Dla Ciebie oznacza to podwójne koszty – choćby dlatego, że musisz ponownie płacić za robociznę. A i części – no bo przecież nie otrzymałeś żadnej gwarancji na ich działanie.

 

Części z Internetu – uszkodzenia

 

Co prawda jest to rzadki przypadek, ale w sytuacjach gdy kupujemy komponenty z drugiej ręki może się zdarzyć. O ile nie jesteś mechanikiem, nie będziesz w stanie prawidłowo określić kondycji danego elementu. Z reguły, zdjęcia niczego nie pokazują. W opisie danej części sprzedający też raczej rzadko wspomina o uszkodzeniach. Dlatego, może się okazać, że gdy kupisz część zamienną w Internecie, to nie będzie ona do niczego się nadawała. Po prostu.

 

Ty stracisz czas, a auto nadal będzie niesprawne. Słowem – czy warto ryzykować?


Podsumowanie


Części zamienne do samochodów w internecie warto kupować, ale pamiętaj też o tym, że jest to spore ryzyko wpadki. O ile w przypadku tańszych komponentów nie ma to aż takiego znaczenia, to i często nie przynosi to żadnych oszczędności. A im droższej części poszukujesz tym wyższe ryzyko wtopy i nieprawidłowego wyboru. W rezultacie – bezpieczniej i szybciej jest powierzyć to zadanie osobie, która będzie naprawiała nasz samochód. 

Dodaj komentarz