Wygodne fotele, zwrotny, niedużo pali, karoseria błyszczy z daleka – słyszysz jak opowiadasz znajomym o swoim nowym aucie? Dzielisz się jego zaletami, tym jak go znalazłeś oraz jak Ci służy. Ale zanim to nastąpi stoisz przed wyzwaniem – gdzie kupić samochód, aby był niezawodny i funkcjonalny?
Kupno samochodu – czynniki jakie warto wziąć pod uwagę
Szukając samochodu warto przeanalizować różne czynniki, które wpływają na jego niezawodność, ekonomiczność jazdy oraz komfort użytkowania. Zanim zasiądziesz do przeglądania ogłoszeń lub wybierzesz się do salonu samochodowego, zastanów się jakiego samochodu potrębujesz, nie musisz wiedzieć jaki to będzie model i marka, ważniejsze jest to, do czego najczęściej będziesz wykorzystywał auto. Czy ma to być wygodny i pakowny samochód rodzinny, czy może mały i zwrotny samochód miejski, a może sportowe auto, które spełni Twoje fantazje o szybkiej jeździe na długich trasach?
Przeanalizuj swoje potrzeby oraz kwestie, które są dla Ciebie najważniejsze. Obecnie najwięcej osób szukając wymarzonego, niezawodnego auta sprawdza stopień bezawaryjności oraz bezpieczeństwa danego modelu. Szczególnie, jeśli masz dzieci to zabezpieczenia, które wpływają na podwyższenie bezpieczeństwa – poduszki powietrzne, ABS, regulacja pasów samochodowych, czy czujniki parkowania będą dla Ciebie niezbędne.
Innym istotnym czynnikiem, który znacznie wpływa na komfort jazdy oraz jej ekonomiczność jest ilość spalanego paliwa na kilometr. Jeśli w ogłoszeniu nie ma takiej informacji, zawsze możesz poszukać wiadomości na ten temat w internecie. Zanim kupisz auto oblicz spalanie paliwa, aby nie zaskoczyły Cię wysokie koszty eksploatacji auta. Koszt benzyny nieustannie się waha, dlatego im bardziej oszczędne auto, a Twoja jazda ekonomiczna, więcej pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni.
Kolejnym czynnikiem, na który każdy z nas zwraca uwagę jest cena auta, dobre samochody prosto z salonu to koszt około od 30 tysięcy do kilkuset. Samochody z kategorii premium, z podwyższonym standardem, w zależności od marki to koszt około 60-70 tys. złotych. Zanim kupimy auto porównajmy ceny oraz pakiety, konkretnych dealerów oraz oferty prywatnych sprzedawców, tak, aby znaleźć najbardziej atrakcyjną okazję.
W przypadku rynku wtórnego kwoty są o wiele niższe, osoby poszukujące dobrego i sprawnego auta są skłonne zapłacić maksymalnie około 30 tys. złotych. Wpływ na cenę ma przede wszystkim wiek samochodu, im starszy tym cena spada, jednak warto wziąć pod uwagę, że samochody 8 i 10-letnie mają o wiele wyższe koszty eksploatacyjne w przypadku ewentualnych napraw, części zamiennych oraz mogą spalać znacznie więcej paliwa, a o trybie ekonomicznej jazdy można zapomnieć.
Gdzie kupić samochód?
Samochody do kupienia znajdziemy w internecie, gdzie portale z używanymi samochodami oraz strony dealerów samochodowych prześcigają się w ulepszaniu ofert oraz kuszeniu atrakcyjnymi promocjami i rabatami.
Ciekawych ofert możemy szukać na forach tematycznych, portalach społecznościowych, serwisach poświęconych sprzedaży aut. Na tych ostatnich bardzo wygodne są wyszukiwarki, które pomagają ustalić specyficzne parametry zgodne z naszymi potrzebami, dzięki temu oszczędzamy czas na przeszukiwaniu dziesiątek stron. Rynek wtórny to również auta sprowadzane z zagranicy, zarówno stacjonarni sprzedawcy jak i internetowi proponują podobne usługi. Zanim kupimy używane auto dokładnie sprawdźmy jego stan techniczny, najlepiej u zaufanego mechanika.
Jeśli szukamy samochodu możemy, o tym poinformować znajomych, możliwe, że oni znają kogoś kto ma sprawdzone auto do sprzedania. Dzięki temu, możemy uniknąć wielogodzinnych poszukiwań.
Jeśli dysponujemy znaczną gotówką, wiemy jaka marka i model nas interesuje nie pozostaje nam nic innego jak wybrać się do salonu danego dealera samochodowego i umówić się na jazdę próbną. Zaletą kupowania auta w salonie samochodowym jest gwarancja, która obejmuje naprawę usterek oraz serwisowanie auta czy ewentualną wymianę na inny model. W sytuacji, kiedy zależy nam, aby nie tracić czasu na szukanie mechanika i ewentualne naprawy, samochód z salonu będzie dla nas idealny.
Niezawodne auta – ranking marek
Najpopularniejsze w Polsce są samochody, które mają odpowiedni stosunek ceny do jakości i komfortu, nie są za drogie, a jednocześnie mają dobry przelicznik spalania paliwa na kilometr. W roku 2016 od stycznia do sierpnia w Polsce najczęściej rejestrowanym pojazdem była Skoda Octavia, na drugim miejscu uplasowała się Skoda Fabia, a na trzecim miejscu znalazł się Opel Astra. Jak widać lubimy samochody zwrotne, wygodne i najczęściej te od czeskich sąsiadów.
Podsumowanie
Kupując auto mamy sporo do przeanalizowania i do sprawdzenia, jednak kupowanie samochodu w obecnych czasach staje się coraz prostsze, wystarczy wiedzieć czego szukamy i potrzebujemy. Z pomocą przychodzi internet, jasne i klarowne oferty, recenzje video na portalach społecznościowych, testy samochodów oraz rankingi aut. Takie podpowiedzi pozwolą na wyeliminowanie niezbyt korzystnych ofert i omijanie szerokim łukiem aut, które się nie sprawdzają. Dobra analiza parametrów auta i własnych priorytetów pozwoli nam kupić auto idealne.
Źródło danych: Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar
Zapisz
Zapisz
Zapisz