I choć zewsząd można usłyszeć, że zbliżające się wielkimi krokami wprowadzenie pojazdów autonomicznych zdecydowanie położy kres zawodowi kierowcy, to wciąż panuje ogromne zapotrzebowanie na osoby, które specjalizują się w prowadzeniu samochodów. Czy taki zawód ma sens? Czy powinieneś w ogóle rozważać taką karierę?
Ile zarabia kierowca?
Ten temat należy do najbardziej drażliwych wśród kierowców. Często usłyszeć można, że zawód kierowcy opiera się o dwie proste zasady:
- „szóstka” z przodu
- co weekend w domu
Ile w tym prawdy? Cóż, jak w każdej miejskiej legendzie zapewne jest trochę prawdy, ale niestety w większości wypadków wcale tak to nie wygląda. Jeżeli chce się dobrze zarobić jako kierowca w transporcie ciężarowym, to niestety, ale trzeba włożyć w to zadanie mnóstwo wysiłku oraz czasu. W tym zawodzie wolne weekendy są raczej wyjątkami niż regułą, szczególnie jeżeli chodzi o kierowców pracujących w transporcie międzynarodowym (najlepiej płatny).
Czy warto?
Warto pamiętać o tym, że aktualnie w branży panuje ogromna konkurencja. Coraz więcej kierowców przybywa do nas z krajów byłego ZSRR – a ci, jak wiadomo, dosyć zdecydowanie zaniżają stawkę dla polskich pracowników.
A może jednak?
Z drugiej strony, jeżeli od zawsze marzyłeś o prowadzeniu dużego auta, a przy tym nie lubisz siedzieć w domu to może to być ciekawa kariera. Dodatkowo, jeżeli zamiast telewizora wolisz zmieniające się za oknem widoki, to tym bardziej warto rozważyć taką ścieżkę kariery. Szczególnie, jeżeli nie wiąże Cię rodzina czy przywiązanie do konkretnego miejsca.
Jazda dużym autem też może być przyjemnością. Życie w drodze ma swoje niewątpliwe uroki – owszem, musisz iść na pewne kompromisy, ale na pewno jest to kariera, którą można rozważyć, gdy nie mamy innych pomysłów na zarobek. Ostatecznie, zmienić branżę zawsze można, prawda?
Bo właściwie czemu nie? Pogłoski o wprowadzeniu autonomicznych ciężarówek póki co i tak możemy włożyć między bajki. To jest kwestia raczej kilku dziesięcioleci – zatem masz sporo czasu na ewentualną zmianę branży.