Jedziemy zagranicę do pracy

I choć bezrobocie w Polsce spada z miesiąca na miesiąc, to nadal zarobkowa emigracja jest wśród naszych Polaków bardzo popularna. Sprawdzamy, czy oraz dlaczego warto wybrać się poza granicę Polski do pracy zarobkowej.

Szlifowanie języka

Wyjeżdżający zagranicę myślą przede wszystkim o swoim portfelu, a umiejętności językowe niejako pozostawiają na drugim planie. Tymczasem, emigracja może być całkiem niezłą okazją nie tylko do lepszych zarobków, ale również do poprawy znajomości i płynności posługiwania się danym językiem.

I nie ma znaczenia czy wybierzesz Londyn, Monachium czy też stolicę któregoś z państw skandynawskich – nawet kilkumiesięczne przebywanie w miejscu, gdzie konkretny język stosowany jest jako urzędowy z pewnością pozytywnie wpłynie na Twoją płynność posługiwania się nim.

Inna kultura organizacyjna

Absolutnie nie chcemy tutaj sugerować, że praca w polskich firmach nie nauczy Cię kultury organizacyjnej, ale warto pamiętać, że co kraj to obyczaj. Zupełnie inaczej pracuje się w Niemczech czy Szwecji, a jeszcze inaczej we Francji czy Włoszech.

Dlaczego o tym piszemy? Cóż, warto pamiętać o tym, że wyjazd zagranicę potrafi wpoić u  każdego zupełnie inne podejście do pracy czy też jej organizacji. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne – w szczególności wielu Polakom przydałby się ten typowy, zachodnioeuropejski porządek. A poza tym, zagraniczne oddziały korporacji, będące często głównymi siedzibami tychże, również dają totalnie inny pogląd na to jak powinna wyglądać praca. To lekcja, którą odbiera się na całe życie i procentować będzie przez kolejne lata kariery!

Pieniądze

Trudno to ukryć – zarobki w dowolnym kraju zachodniej Europy będą lepsze niż w Polsce. Zatem, nawet roczny pobyt zagranicą może dosyć pozytywnie odbić się na Twoim budżecie – niezależnie od tego, jaki zawód wybierzesz. Owszem, raczej nie masz co liczyć, że pracując fizycznie staniesz się milionerem już po kilku miesiącach, ale relacja zarobków do siły nabywczej pieniądza jest na mitycznym „Zachodzie” znacznie bardziej korzystna niż w Polsce i krajowych realiach. 

Dodaj komentarz