Chcesz zostać swoim własnym szefem? Męczy Cię już etat, a może chcesz spróbować czegoś innego? Gratulujemy decyzji! To odważny krok, ale pamiętaj, że jak głosi stare porzekadło, to do odważnych świat należy. Zanim jednak zaczniesz mieć do czynienia z pierwszymi klientami i ich problemami, czeka Cię jeszcze jedna przeprawa. Jest to zakładanie działalności gospodarczej. Dziś opowiemy Ci, jak założyć firmę – krok po kroku. Choć z perspektywy osoby, która robi to po raz pierwszy może się to wydawać niezwykle trudną i rozbudowaną procedurą, to możemy zapewnić, że wcale nie jest tak strasznie. To co – zaczynamy?
Rejestracja firmy – od czego zacząć?
Zanim jeszcze zaczniesz wypełniać jakiekolwiek dokumenty lub chodzić po urzędach, przygotuj sobie kilka podstawowych informacji. Dzięki temu, unikniesz znacznych strat czasowych, a często także i nerwów. Zanim zatem pójdziesz zarejestrować firmę, ustal następujące szczegóły:
- Forma prawna Twojej działalności
- Forma opodatkowania Twojej działalności
- Kody PKD
Brzmi strasznie? Spokojnie, po kolei do wszystkiego dojdziemy. Na pierwszy rzut – forma prawna. Zdecydowana większość początkujących przedsiębiorców decyduje się na wybór jednoosobowej działalności gospodarczej. Głównie dlatego, że jest to bardzo prosta w założeniu forma przedsiębiorstwa. Nie potrzebujesz mieć nawet przysłowiowej złotówki kapitału zakładowego – praktycznie idąc “z ulicy” jesteś w stanie założyć firmę. Dodatkowo, możesz prowadzić uproszczoną księgowość (oczywiście do określonych obrotów). Co jeszcze lepsze, przez pierwsze 2 lata od założenia firmy możesz korzystać z ulgi na składki ZUS – zamiast ponad 1000 złotych, zapłacisz tylko kilkaset. I jeszcze jedna, nie mniej ważna zaleta – jednoosobowe firmy mają zwykle największe szanse na otrzymanie wszelkiego rodzaju dotacji czy innych form pomocy.
Pozostałe formy działalności gospodarczej jakie możesz założyć to choćby:
- Spółka cywilna
- Spółka osobowa/kapitałowa
- Spółka jawna
- Spółka partnerska
- Spółka akcyjna
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Warto jednak pamiętać o tym, że jednoosobowa działalność jest po prostu najkorzystniejszym rozwiązaniem dla początkujących.
Formy opodatkowania firmy
Która forma opodatkowania będzie dla Ciebie najkorzystniejsza? Rozliczenia ogólne, liniowe czy może jeszcze inne? Postaramy się pokrótce wytłumaczyć, czym różnią się poszczególne formy rozliczania podatków.
Opodatkowanie na zasadach ogólnych oparte jest o kumulację wszystkich dochodów, zarówno tych z prowadzenia działalności jak i innych. Podatek wylicza się na podstawie dochodu oraz ewentualnych ulg, które Ci przysługują. Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych musisz pamiętać o dwóch progach podatkowych:
- Do 85 528 zł rocznie – podatek 18%
- Powyżej – podatek 32%
Czym jest podatek liniowy? To stała kwota opodatkowania, wynosząca 19% od zakładanego dochodu. Jedyna różnica jest taka, że przy podatku liniowym nie możesz skorzystać z różnego rodzaju ulg.
Pozostałych form opodatkowania nie będziemy omawiać, bowiem początkującej firmie raczej i tak się nie przydadzą.
Kody PKD – co to?
PKD to Polska Klasyfikacja Działalności. Te kody znajdziesz w Internecie. Ich zadaniem jest opisanie tego, czym zajmuje się Twoja firma. Wejdź do wyszukiwarki kodów PKD i znajdź tam zapisy najlepiej pasujące do Twojego profilu działalności.
Mam te informacje – co dalej?
Wyszukaj wniosek CEIDG-1, wypełnij go i złóż w wybranym urzędzie gminy, odpowiednim dla siedziby Twojej przyszłej firmy. Sam wniosek składa się z 31 pól, które wypełniasz zgodnie z instrukcją podaną w opisie. Cała procedura jest intuicyjna, więc bez obaw!
Po złożeniu tego wniosku jesteś już przedsiębiorcą! Co warto teraz zrobić? Na pewno nie zaszkodzi wyrobienie firmowego konta bankowego oraz firmowej pieczątki. Co prawda pieczątek nie wymagają przepisy prawa, ale posiadanie ich w znacznym stopniu ułatwia firmowe funkcjonowanie.
Co do konta bankowego – wszystkie transakcje związane z Twoją działalnością muszą odbywać się przez to konto. Oczywiście, jeżeli są to transakcje gotówkowe, to dotyczy to wyłącznie wpłat pieniędzy na dany rachunek, ale gdy zechcesz zrobić cokolwiek innego (na przykład, dokonać zakupów na rzecz firmy), najlepiej robić to z firmowego rachunku. Tak będzie po prostu bezpieczniej i całkowicie zgodnie z prawem.
Czy firma się opłaca?
Tak. Działasz na własny rachunek, więc wszystkie zyski trafiać będą właśnie do Ciebie. A jeżeli obawiasz się wysokich kosztów prowadzenia firmy to pamiętaj o tym, że wiele z nich możesz sobie wygodnie odliczyć, choćby dokonując zakupów na rzecz swojej firmy. Owszem, koszty prowadzenia działalności w Polsce bywają wysokie, ale gdy firma przynosi zyski to nie jest to aż tak uciążliwe. To jednak temat na kolejny artykuł.