Jak legalnie obniżyć podatki?

Podatki w Polsce może nie są najwyższe w Europie, ale potrafią uderzyć po kieszeni. Zwłaszcza wtedy, gdy zdajemy sobie sprawę przy okazji rocznego rozliczenia, ile pieniędzy należy oddać fiskusowi. Na szczęście, można takie koszty dosyć łatwo obniżyć. I to wcale nie przez unikanie podatków! Poznaj legalne sposoby na obniżenie podatków.

Co można odliczyć od podatku – firma jednoosobowa

Wysokie podatki to pięta achillesowa większości polskich firm. W szczególności dotyczy to początkujących przedsiębiorstw, które często muszą płacić podatki niemalże równe z wartością przychodów. Dobra wiadomość jednak jest taka, że istnieją legalne sposoby na zmniejszenie tych obciążeń. Zastanawiasz się, co można odliczyć od podatku? Wbrew pozorom – całkiem sporo!

Po pierwsze, od podatku możesz odliczyć wszelkiego rodzaju koszty, których poniesienie jest niezbędne dla prowadzenia działalności gospodarczej. W tym – koszty urzędowe. Czyli, nawet jeżeli musiałeś zapłacić za rejestrację swojej firmy, to i tak możesz ująć to w kontekście kosztów do odliczenia. Takie wydatki jak choćby wyrobienie pieczątki czy nawet otrzymywanie porad od zewnętrznych specjalistów, o ile związane są z prowadzeniem działalności, możesz odliczyć od podatku.

Podobna zasada dotyczy wszelkiego rodzaju materiałów, które są Ci niezbędne do prowadzenia działalności. Czyli – możesz bez problemu odliczyć choćby zakup papieru do drukarek. Albo kupno towarów do dalszej odsprzedaży. Wszystko zależy od tego, jaka jest forma Twojej działalności gospodarczej.

Co więcej, od podatku odliczysz również wszelkiego typu zakupy nie będące zakupami materialnymi. Czyli – potrzebujesz licencji na program księgowy? Nie ma problemu! Możesz łatwo odliczyć to od podatku, jeżeli prowadzisz firmę jednoosobową. Jedynym warunkiem jest to, aby użytkować zakupione produkty przez przynajmniej rok. Poza tym, musisz ich używać do celów firmowych.

Przeraża Cię koszt wynajęcia lokalu pod działalność? Spokojnie! To kolejny z wydatków, które możesz łatwo odliczyć. Podobnie zresztą jak zakup wyposażenia biura czy nawet środków czystości. Wszelkiego typu wydatki związane z utrzymaniem lokalu w którym działa Twoja firma mogą być zaliczone w poczet tych kosztów.

I wreszcie – środki trwałe. To oznacza zarówno samochody, komputery, jak również wszelkiego rodzaju produkty, które będziesz użytkować w trakcie prowadzenia swojej firmowej działalności. Ta sama zasada dotyczy choćby wynagrodzenia pracowników, wydatków na reklamę czy nawet kosztów związanych z eksploatacją środków trwałych.

A co jeżeli nie prowadzisz firmy? Czy możesz wtedy liczyć na jakiekolwiek ulgi przy podatku?

Jak odliczyć leki od podatku?

Chcesz obniżyć kwotę swojego podatku? A wiesz o tym, że możesz bardzo łatwo odliczyć poniesione na zakup leków wydatki w swoim zeznaniu rocznym? Dotyczy to wyłącznie produktów, co do których masz zalecenia od lekarza specjalisty. Drobny problem jednak polega na tym, że te wydatki nie zawsze łatwo podlegają odliczeniu. Jak działa to prawo? Przekonajmy się!

Z możliwości odliczenia kosztów zakupu leków od podatku skorzystać mogą jedynie osoby niepełnosprawne, ewentualnie podatnicy, którzy mają na utrzymaniu takie osoby. Czyli – małżonkowie, rodzice czy dzieci.

Zastanawiasz się jak odliczyć leki od podatku? Potrzebujesz przynajmniej jednego z następujących dokumentów:

  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności / orzeczenie o rodzaju niepełnosprawności (dla osób do 16 roku życia),
  • decyzja o wysokości renty

Z możliwości odliczenia kosztów zakupu leków od podatku skorzystać mogą jedynie osoby niepełnosprawne, ewentualnie podatnicy, którzy mają na utrzymaniu takie osoby. Czyli – małżonkowie, rodzice czy dzieci.

Aby odliczyć leki od podatku, musisz przedstawić dokumenty potwierdzające wydatki na ich zakup. Czyli – faktury, rachunki czy paragony. Musisz również udowodnić, że zakup był zalecony przez lekarza specjalistę, w związku z terapią osoby niepełnosprawnej – czyli, musisz posiadać kopie recept.

Ale uwaga! Ulga podatkowa na leki nie dotyczy takich środków, jak choćby suplementy diety czy środki opatrunkowe. Odliczyć od podatku możesz jedynie te produkty, które spełniają prawną definicję leku.

Czy darowiznę można odliczyć od podatku?

Tak, można. Ale – musi być spełnione kilka warunków. Przede wszystkim, darowizna powinna być przekazana na rzecz organizacji pozarządowej. Odliczenie od dochodu nie może przekroczyć 6% jego wartości. Co więcej, organizacja, na rzecz której przekazywana jest darowizna, musi spelniać następujące warunki:

  • nie może być jednostką sektora finansów publicznych
  • nie może być bankiem lub spółką prawa handlowego
  • nie może działać w celu osiągania zysku
  • musi być fundacją lub stowarzyszeniem (także jednostką samorządową), ewentualnie klubem sportowym nie działającym w celu osiągnięcia zysku i przeznaczającym całość dochodu na cele statutowe.

Brzmi niejasno? Tak naprawdę, najbezpieczniej jest znaleźć organizację pożytku publicznego i na jej rzecz przekazywać takie darowizny. Wtedy mamy pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Dodaj komentarz