Europejska karta ubezpieczeniowa

Czym właściwie jest europejska karta ubezpieczeniowa? Kto może ją otrzymać i co zrobić, aby uzyskać taki dokument? A oprócz tego, co właściwie daje posiadanie EKUZ, jak często określa się ten element? Przekonajmy się w tym artykule!

Co prawda tegoroczne wakacje są już na finiszu, ale wcale nie oznacza to, że nie możemy jechać na urlop. A poza tym, niezależnie od tego czy podróżujemy prywatnie czy służbowo, wyjazd do innego kraju powinien łączyć się ze zdobyciem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Taki dokument chroni nas przede wszystkim w przypadku nagłej choroby czy wypadku. Co ważne, działa on na terenie całej Unii Europejskiej oraz niektórych innych krajach.

Europejska Karta Zdrowia – co obejmuje?

Jest to dokument, który wydaje NFZ. Bezpłatnie, jako plastikową kartę bez zdjęcia. Jego posiadanie potwierdza nasze prawo do korzystania z potrzebnej opieki medycznej w publicznych placówkach ochrony zdrowia. Co ważne, pomoc medyczna udzielana w ramach EKUZ jest oczywiście oparta o zasady, które obowiązują w konkretnym kraju, ale oczywiście otrzymamy tę najbardziej niezbędną pomoc zupełnie za darmo.

Co obejmuje EKUZ? Oto kilka przykładów:

  • Wypadek
  • Nagłe choroby
  • Zawał
  • Złamania
  • Wysoka gorączka

Warto jednak pamiętać o tym, że zakres pomocy medycznej za każdym razem jest określany indywidualnie przez daną placówkę, do której się zwrócimy. Może się okazać, że zabieg, któremu zostaniemy poddani nie będzie refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co wtedy? Niestety, potrafi być różnie! Na szczęście, gdyby nagle okazało się, że koszty leczenia danego schorzenia zagranicą przekraczają wydatek, jaki NFZ poniósłby w związku z transportem chorego do kraju oraz leczenia w Polsce, to zazwyczaj podejmuje się decyzję pozytywną i chory otrzymuje transport do kraju. Taką decyzję podejmuje prezes NFZ lub przedstawiciele wojewódzkiego NFZ.

Wybieramy kartę EKUZ – jak to zrobić?

Warto pamiętać o tym, że ten dokument wydawany jest tylko osobom, które posiadają prawo do otrzymywania świadczeń zdrowotnych na terenie Polski. Oznacza to, że taką kartę otrzymasz Ty (jako obywatel RP), jak również Twoi bliscy (na przykład dzieci do osiemnastego roku życia, kontynuujące naukę). Uwaga – warto pamiętać o tym, że karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest imiennie (indywidualnie) dla każdego posiadacza ubezpieczenia.

Jak otrzymać EKUZ?

To bardzo proste. A przede wszystkim – darmowe! Na początku, wystarczy złożyć wniosek do lokalnego oddziału NFZ. Znajdziesz jego wzór choćby na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym krokiem jest wizyta w odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania oddziale Funduszu. Jeżeli nie masz na to czasu, to zawsze możesz przesłać go pocztą. Albo faksem.

Czy to wystarczy? Tak, ale musisz pamiętać o dowodzie ubezpieczenia. Może on mieć formę ZUS RMUA, zaświadczenia KRUS, legitymacji szkolnej/studenckiej. To właśnie dowód ubezpieczenia jest niezbędny do otrzymania ochrony EKUZ.

Samej karty nie musisz nawet odbierać samodzielnie. Wystarczy, że napiszesz upoważnienie dla kogoś z rodziny. Wzory takich dokumentów bez problemu znajdziesz choćby na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kiedy możesz ubiegać się o EKUZ?

Zgodnie z polskim prawem, do otrzymania EKUZ uprawnia Cię praktycznie dowolny wyjazd zagranicę. Nie ma znaczenia czy jedziesz na wakacje czy na studia. Nawet jeżeli wybierasz się w odwiedziny do znajomych, to też możesz ubiegać się o EKUZ. Ba, nawet jeżeli Twoja firma wysyła Cię w delegację, to też nie ma problemu, aby otrzymać taką kartę.

Ile ważny jest EKUZ?

Okres ważności takiej karty ubezpieczenia jest zmienny. Przykładowo, dla emerytów wynosi on 5 lat. Z kolei, osoby posiadające ubezpieczenie i zatrudnione w Polsce lub będące członkami rodzin osób zatrudnionych, mogą otrzymać ubezpieczenie na okres 1 roku.

Ile czeka się na ubezpieczenie?

Generalnie, karta powinna być wydawana od ręki. Warto jednak wiedzieć o tym, że urząd ma nawet do 3 dni na wydanie ubezpieczenia.

Czy warto?

Tak! Pamiętajmy, że posiadanie ubezpieczenia chroni nas przed wysokimi kosztami związanymi z pobieraniem opieki zdrowotnej zagranicą. Z drugiej strony, nie należy traktować EKUZ jako typowego ubezpieczenia podróżnego, ponieważ obejmuje ono tylko publiczną opiekę zdrowotną. Nie możemy zatem skorzystać z EKUZ w sytuacji, gdy zagubimy bagaż czy nawet jedziemy zagranicę w celach poddania się zabiegowi medycznemu.

Dodaj komentarz