I choć komputery coraz bardziej tracą rynek na rzecz bardzo rozwiniętych urządzeń mobilnych, to jednak nadal są osoby, które po prostu potrzebują komputera. A przede wszystkim – laptopa. To właśnie te przenośne urządzenia stają się właściwie jedyną formą urządzeń typu desktop, jakie nadal można spotkać w wielu domach. Od tradycyjnych komputerów coraz częściej się odchodzi. Dziś podpowiemy zatem na co zwrócić uwagę przy okazji wyboru laptopa. Opowiemy jak wybrać laptop i nie żałować!
Niezależnie od tego czy Twój stary laptop odmówił już posłuszeństwa czy też po prostu poszukujesz lepszego sprzętu, obowiązkowo przeczytaj ten poradnik. Pewne zasady doboru urządzenia pozostają bowiem takie same. Dowiedz się na co warto zwrócić uwagę.
Jak wybrać laptopa – procesor
To trochę jak z silnikiem w samochodzie. Sercem laptopa jest tak naprawdę procesor. To właśnie ten element ma decydujący wpływ na możliwości urządzenia. Jednak wybór w tym zakresie jest naprawdę ogromny – kilkadziesiąt typów procesorów zdecydowanie nie ułatwia wyboru odpowiedniego urządzenia. Szczególnie wtedy, gdy nowoczesne technologie niekoniecznie są naszą pasją, a czytanie broszur technicznych jest bardziej męką niż przyjemnością.
Jak odczytywać oznaczenia procesorów? Praktycznie monopol na produkcję procesorów do laptopów ma firma Intel. I właśnie na podstawie oferty tego producenta opowiemy krótko o poszczególnych modelach. Zanim jeszcze zaczniemy, warto wspomnieć o innej firmie produkującej procesory – jest nią AMD. Fakt faktem, ten producent nie ma jeszcze w ofercie układów przeznaczonych do laptopów, to najpewniej za chwilę się to zmieni.
Takie produkty jak Celeron czy Pentium to absolutnie podstawowe propozycje, przeznaczone dla niezbyt wymagających użytkowników. Urządzenie wyposażone w takie rozwiązania bez problemu obsłuży oprogramowanie biurowe czy pozwoli na swobodne korzystanie z Internetu. Czyli – podstawy podstaw. Niestety, taka wydajność może nie być wystarczająca w przypadku bardziej zaawansowanych zastosowań.
Krok wyżej w hierarchii urządzeń stoją procesory z serii Core M. To znacznie wyższa wydajność, przy jednoczesnym niewielkim zapotrzebowaniu na energię. Zresztą, bardzo często w reklamach możemy usłyszeć hasła w stylu Intel Core i5, i7 i tym podobne. W tym przypadku, im wyższy numer, tym lepsza wydajność danego procesora.
Jak wybrać laptopa – pamięć
Kolejnym istotnym czynnikiem w laptopie jest pamięć. To ten czynnik, obok procesora, decyduje o tym czy laptop będzie działał płynnie i nie będzie się zacinał. Im większa pamięć, tym szybciej urządzenie się uruchomi. Poza tym, większa pamięć w laptopie pozwoli również na znacznie sprawniejszą pracę z kilkoma aplikacjami naraz. Jeżeli stale pracujesz w jednym programie to nie będzie to miało dla Ciebie większego znaczenia, ale jeżeli zdarza Ci się jednocześnie mieć otwarty edytor tekstu, przeglądarkę oraz program księgowy, to zaczyna to być ważne. Komputery z niewielką ilością pamięci RAM w takich sytuacjach będą znacznie wolniej działać, a nawet mogą się zawieszać, powodując utratę danych.
Jaka ilość pamięci RAM będzie optymalna? W dzisiejszych czasach będzie to ok. 16 GB RAM. Wartości poniżej wystarczą do podstawowych zadań, typu przeglądanie internetu czy praca z jedną aplikacją w danym momencie. Owszem, nawet słabsze komputery “udźwigną” kilka aplikacji naraz, ale płynność działania będzie mizerna.
Karta graficzna
To element, który decyduje o tym, jak dobrze laptop będzie sobie radził z płynnym wyświetlaniem różnego rodzaju animacji. I nie chodzi tu bynajmniej tylko o gry komputerowe – pamiętajmy o tym, że wydajność ma znaczenie również w przypadku programów graficznych czy innych aplikacji.
W nowoczesnych komputerach karty graficzne są z reguły zintegrowane z procesorem. Jednak dzieje się tak głównie w podstawowych modelach, więc siłą rzeczy trudno tu mówić o jakichś powalających parametrach. Coraz częściej komputery posiadają dodatkowe karty graficzne, przez co sam układ staje się znacznie mniej obciążony. Z drugiej strony, ma to znaczenie dla zapotrzebowania na prąd. Dodatkowy układ wewnątrz komputera powoduje znacznie większe zużycie energii – laptop na jednym ładowaniu będzie pracował znacznie krócej.
Jaki laptop wybrać?
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnego laptopa warto sprawdzić jego parametry. Dodatkowo, nie wahaj się przed sprawdzeniem opinii na temat danego modelu w Internecie. Nie chcemy tu bynajmniej faworyzować jednego modelu lub dyskredytować innych, ale są producenci, którzy zaliczali wiele wpadek jakościowych. Jeżeli zatem chcesz kupić laptop, który będzie służył Ci przez kilka kolejnych lat, to lepiej sprawdź opinie na jego temat w Internecie. Jeżeli jakiś model był wyjątkowo problematyczny, to bez kłopotu znajdziesz informacje o tym w Sieci.
I ponownie powtórzymy – dokładnie przestudiuj dane techniczne danego urządzenia. Wybierz taki, który z zapasem spełni Twoje obecne oczekiwania. Skąd bowiem możesz wiedzieć, jakiego laptopa będziesz potrzebować za kilka lat?