Czy sprowadzenie motocykla z USA się opłaca?

Istnieje kilka powodów, dla których lepiej sprowadzić motocykl z zagranicy. Rozpiętość cenowa i wiele zagranicznych modeli kuszą zapaleńców, tym bardziej że zagraniczni sprzedawcy o wiele chętniej się targują. Pozostaje jedynie kwestia załatwienia formalności. Jak to zrobić? Dowiedz się tego już teraz!

Czy warto zdecydować się na import motocykla?

Trzeba przyznać, że miłośnicy potężnych jednośladowców coraz częściej decydują się na zakup motocykla z zagranicy. Nic dziwnego, w końcu o wiele niższe ceny połączone z dobrym stanem technicznym zagranicznych pojazdów są niezwykle kuszącą opcją dla każdego motocyklisty.

Zdarza się też, że motocykliści znajdą na zagranicznym rynku prawdziwe perełki, które bardzo trudno (bądź niemożliwie) dostać w naszym kraju. Import motocykla jest jak najbardziej legalny, jednak niezależnie od Twoich pobudek najważniejsze jest to, aby skutecznie i z wielką uwagą wypełnić wszystkie niezbędne formalności związane z nabyciem pojazdu. Jak szybko cieszyć się sprowadzonym motocyklem? Już podpowiadamy!

Jak wygląda rejestracja motocykla z zagranicy?

Rejestrację motocykla najlepiej opisać w kilku krokach. Przyjrzyj się bliżej:

  • Pierwszym i chyba najłatwiejszym krokiem jest wybór upragnionego pojazdu. Jeśli jednak nie znasz się na motocyklach, ale od dawna marzyłeś o jakimś z zagranicy, to w wyborze może Ci pomóc https://carforfriend.pl/tag/motocykle-uzywane/. Tak czy siak, dobrym pomysłem będzie też bezpośrednie zwrócenie się do sprzedających, którzy zawsze mogą podpowiedzieć, co trzeba zrobić lub podeślą niezbędne dokumenty,
  • Po wyborze odpowiedniego modelu trzeba uzyskać komplet podstawowych dokumentów. Najważniejsze będzie oczywiście spisanie umowy sprzedaży (najlepiej dwujęzycznej — w końcu wiemy, jak działają urzędy w Polsce). Zebrane dokumenty należy przetłumaczyć w rodzimym języku, aby mogły skutecznie przejść rejestrację w kraju,
  • Kolejnym i długo wyczekiwanym krokiem będzie sprowadzenie pojazdu na teren Polski. Są dwa sposoby — możesz to zrobić na własną rękę lub alternatywnie zlecić to firmie, która w swojej ofercie zajmuje się przewozami tego typu. Musisz też pamiętać o polisie OC — zadbaj o nią przed zarejestrowaniem pojazdu, bo bez obowiązkowej polisy OC zostaniesz obciążony sporym mandatem,
  • Kiedy wymarzony pojazd znajduje się już w Polsce, to kolejno należy wykonać niezbędne badanie techniczne. Pamiętasz o dokumentach od sprzedającego? Ten potwierdzający sprawność motocykla okaże się potrzebny podczas rejestracji. Następnie udaj się do wydziału komunikacji, gdzie należy zgłosić wniosek o rejestrację pojazdu. Po uiszczeniu opłaty otrzymasz tablice rejestracyjne i pozwolenie na jazdę.

A jeśli w dniu rejestracji nie będziesz miał wykupionej polisy, to urząd w ciągu 14 dni powiadomi o tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego zdecydowanie warto wykupić roczne ubezpieczenie lub chociaż tymczasowe na okres 30 dni. W końcu chcesz się cieszyć pojazdem jak najszybciej, prawda?

Dodaj komentarz