Autem do Niemiec?

Chcesz wyjechać samochodem do naszych zachodnich sąsiadów? Niezależnie od tego czy chcesz pojechać na studia czy też do pracy, jest to ogólnie bardzo dobry pomysł. Rozbudowana sieć świetnej jakości dróg, często bez ograniczeń prędkości, zdecydowanie zachęca do jazdy. O czym warto pamiętać, wybierając się samochodem do Niemiec?

 Przede wszystkim, musisz wiedzieć o tym, że poruszanie się po kraju naszych zachodnich sąsiadów jest znacznie sprawniejsze niż w Polsce. Odległości, na których pokonanie w naszym kraju poświęcisz cały dzień, za Odrą zajmą Ci tylko kilka godzin. A wszystko to dzięki niezwykle rozbudowanej sieci autostrad oraz dróg szybkiego ruchu. 

Na wielu z nich nie ma zresztą ograniczeń prędkości. Zamiast nich – po trzy pasy ruchu w jedną stronę oraz niezwykle szerokie arterie. W rezultacie, poruszanie się na niemieckich drogach jest prawdziwą przyjemnością.

 

Korki

Liczba aut w Niemczech jest ogromna. Dodajmy do tego jeszcze sporą ilość ludzi, którzy ten kraj traktują jako tranzytowy, w drodze do innych miejsc na zachodzie Europy. Siłą rzeczy oznacza to spore problemy z przepustowością tamtejszych dróg. No bo co z tego, że niemieckie autostrady są tak świetnym miejscem do poruszania się, skoro w każdej chwili może mieć miejsce jakiś wypadek? Który wynikać będzie po prostu z liczby aut na drodze?

 

I kolejna sprawa. Wiele autostrad w Niemczech jest już bardzo wiekowych. To oznacza, że wymagają remontu. Owszem, nawierzchnia zwykle i tak jest w lepszym stanie niż na wielu bocznych drogach w naszym kraju, ale czasy, gdy można było się poruszać po niemieckich autostradach i ani razu nie trafić na koleinę należą już do przeszłości.

Remonty

A skoro już mówimy o kiepskiej jakości nawierzchni, to siłą rzeczy warto wspomnieć o remontach. A te w Niemczech niestety zdarzają się często i to na wielu odcinkach. Niestety, w dużym stopniu komplikuje to ruch, bo rzadko kiedy jest możliwość opuszczenia autostrady by ominąć korek spowodowany brakiem przepustowości w danym miejscu.

 

Innymi słowy – w niektórych miejscach ruch zwęża się z 3 pasów do jednego. I nie są to wcale odosobnione przypadki! W takiej sytuacji, cały ruch znacznie zwalnia, a przed remontowanym miejscem tworzą się wielokilometrowe zatory.


Zakazy wjazdu

Niemcy, choć swobodnie można uznać ten kraj za jedną z ojczyzn motoryzacji, coraz chętniej i śmielej blokują poruszanie się różnych aut po swoich drogach. Dlatego – zawsze sprawdź czy w miejscu do którego udajesz się autem nie obowiązują różnego typu zakazy. 

Problem polega głównie na zakazie wjazdu starszych aut do centrów miast. Niestety, dotyczy to praktycznie każdego ośrodka miejskiego, a nie tylko stolic landów. Oczywiście, zakres zakazów  w dużej mierze zależy od polityki lokalnych władz, niemniej jednak można śmiało stwierdzić, że w przypadku aut starszych niż 8 lat zwykle poruszanie się po ścisłym centrum jest utrudnione, a często wręcz niemożliwe.

Co gorsza, są miasta takie jak choćby Stuttgart. Tam nie wjedzie prawie żadne auto z silnikiem wysokoprężnym – zakazy są naprawdę rygorystycznie przestrzegane. Jak na ironię, to właśnie to miasto jest jednym z miejsc, gdzie tego rodzaju silniki powstawały, były przez lata rozwijane. 

Co grozi za wjazd do “zakazanej’” strefy? Niestety, mandat. I nie ma tu żadnego usprawiedliwienia – ograniczenia dotyczą zarówno mieszkańców Niemiec, jak również turystów przybywających do tego kraju.

Na szczęście, komunikacja publiczna w Niemczech jest w większości miejsc na tyle rozbudowana, że bez problemu można po nich poruszać się bez samochodu. To spory plus-  szczególnie, jeżeli porównamy to z Polską i naszymi lokalnymi warunkami.

 

Mandaty

A skoro już o mandatach mówimy to warto wiedzieć jeszcze o jednym. Kary za nieprzestrzeganie przepisów w tym kraju potrafią być naprawdę dotkliwe. Nie ma co liczyć na pobłażliwość stróżów prawa w tej materii. Znacznie lepiej po prostu być bardzo uważnym w trakcie prowadzenia auta i zwracać uwagę na wszystkie znaki drogowe, które po prostu się pojawiają.

 

Dodaj komentarz